Στόουκ – Τότεναμ 1-3: Εύκολη πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ

Αγχώθηκε μόνο για 17 λεπτά η Τότεναμ, η οποία είδε τον Μπέιλ να σκοράρει και τον Κέιν να... καθαρίζει τη Στόουκ.

Αγχώθηκε μόνο για λίγα λεπτά, αλλά η Τότεναμ έκανε το καθήκον της απέναντι στην Στόουκ Σίτι, πήρε την εκτός έδρας νίκη με 3-1 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ.

Με τον Γκάρεθ Μπέιλ να σκοράρει στο 22′ η ομάδα του Μουρίνιο πήρε κεφάλι στο σκορ και πήγε με το υπέρ της 1-0 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η Στόουκ αιφνδίασε τους Λονδρέζους και με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους κατάφερε να ισοφαρίσει. Συγκεκριμένα, στο 53′ ο Τόμπσον βρέθηκε στη σωστή θέση και ισοφάρισε σε 1-1 για τους γηπεδούχους.

Η Τότεναμ… σοβαρεύτηκε από εκεί και έπειτα, βρήκε δεύτερο γκολ με τον Ντέιβις στο 70′, για να έρθει ο Χάρι Κέιν στο 81′ και να τελειώσει μια και καλή την υπόθεση πρόκριση, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 που έστειλε την Τότεναμ στα ημιτελικά.