Έμεν – Αϊντχόφεν 0-2

Η Αϊντχόφεν έφτασε κοντά σε μία μεγάλη γκέλα αλλά επικράτησε τελικά με 2-0 της ουραγού Έμεν πλησιάζοντας στον πόντο τον Άγιαξ.

Χωρίς τον (τιμωρημένο) προπονητή της Ρότζερ Σμιντ στον πάγκο, η Αιντχόφεν -αντίπαλος του Ολυμπιακού στους «32» του Europa League- τα… χρειάστηκε κόντρα στην ουραγό Έμεν και παρότι για 82 λεπτά έπαιξε με τη «φωτιά», κατάφερε στο τέλος να νικήσει με 2-0 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της ολλανδικής Eredivisie, πλησιάζοντας στον ένα βαθμό τον πρωτοπόρο Άγιαξ.

Η έμπνευση των συνεργατών του Σμιντ, Λαρς Κορνέτκα και Γιερν Βολφ, να περάσουν ως αλλαγή στο 77ο λεπτό τον Μάουρο Ζούνιορ (μαζί με τους Γκουριέρες, Μπάουμγκαρτλ) αποδείχθηκε ευεργετική για την PSV, καθώς πέντε λεπτά μετά την είσοδό του ο 22χρονος Ολλανδός μέσος, σημείωσε το γκολ που άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη για την ομάδα του, γλιτώνοντάς τη από ένα τεράστιο «κάζο».

Στο 88′ ο Ζάχαβι «σφράγισε» το τρίποντο για την Αϊντχόφεν, κάνοντας το 2-0 με ωραίο τελείωμα, μετά από ασίστ του Μάουρο Ζούνιορ.