Πέθανε φίλος της Φενέρμπαχτσε μετά το νικητήριο γκολ στο ντέρμπι

Το γκολ νίκης της Φενέρμπαχτσε στις καθυστερήσεις επί της Γαλατάσαραϊ αποδείχτηκε μοιραίο για έναν φίλο της ομάδας.

Τραγική συνέπεια είχε για έναν φίλαθλο της Φενερμπαχτσέ, το νικητήριο γκολ που πέτυχε η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, με το οποίο επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Γαλατασαράϊ στο ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης.

Ο 60χρονος Αχμέτ Ουϊσάλ, παρακολουθούσε τον αγώνα από την τηλεόραση στην καφετέρια που διατηρεί ο ανιψιός του στην περιοχή Αλασεχίρ. Και μόλις ο Μιγκέλ Κρέσπο σκόραρε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ουϊσάλ πανηγύρισε έντονα και έχασε τις αισθήσεις του. Διεκομίσθη στο νοσοκομείο, όπου διαπιστώθηκε ο θάνατος του από καρδιακή προσβολή.

«Οταν η Φενερμπαχτσέ, την οποία αγαπούσε τόσο πολύ, σκόραρε στις καθυστερήσεις, ο θείος μου σωριάστηκε στο έδαφος. Δεν άντεξε αυτόν τον ενθουσιασμό», δήλωσε χαρακτηριστικά ο ανιψιός τού εκλιπόντος, Ερκάν Ουϊσάλ.