Τι έκαναν το Σαββατοκύριακο οι Έλληνες του εξωτερικού (vid)

Σκόραρε ξανά ο Κώστας Τσιμίκας με τη Βίλεμ, ισόπαλος ο «ελληνικός εμφύλιος» στην Ιταλία ανάμεσα στην Μπολόνια και τη Ρόμα. Δείτε τι έκαναν με τις ομάδες τους οι Έλληνες ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Μολονότι καλύπτει την αριστερή πτέρυγα με προτεραιότητα στον ανασταλτικό τομέα, ο Κώστας Τσιμίκας βρήκε και πάλι δίχτυα. Ο νεαρός Έλληνας μπακ της Βίλεμ, σκόραρε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι ένα θαυμάσιο γκολ. Μάλιστα με αυτό η Βίλεμ πήγε στα αποδυτήρια ισόπαλη 2-2, καθώς η Ουτρέχτη είχε προηγηθεί γρήγορα με 2-0. Προφανώς το γκολ του Τσιμίκα ανέβασε την ψυχολογία των συμπαικτών του, που τελικά έφθασαν στην νίκη με 3-2.

Δείτε το γκολ του Τσιμίκα:

Στην Ιταλία, ο «ελληνικός εμφύλιος» της Μπολόνια με την Ρόμα, έληξε χωρίς νικητή (1-1) με τους Βασίλη Τοροσίδη και Κώστα Μανωλά, να φορούν φανέλα βασικού για τους γηπεδούχους και τους «Ρωμαίους», αντίστοιχα.

Επίσης, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος είχε μία από τις χειρότερες ποδοσφαιρικές εμπειρίες της καριέρας του, καθώς αγωνίσθηκε 90 λεπτά στην εκτός έδρας συντριβή από την Μπάγερν με 6-0.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων διεθνών στα γήπεδα της Ευρώπης:

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Μπόρνμουθ, δέχθηκε κίτρινη κάρτα

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Μπόρνμουθ

Κώστας Σταφυλίδης (Στόουκ): Εκτός αποστολής

Ντίνος Μαυροπάνος (Αρσεναλ): Εκτός αποστολής

IΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Βαλένθια

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μπολόνια

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο 77` από τον Μπαγέ στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ρόμα

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας συντριβή με 4-0 από την Τορίνο

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο 77` από τον Χένικς στην εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Αουγκσμπουργκ

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας συντριβή με 6-0 από την Μπάγερν Μονάχου

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Εκτός αποστολής

Χρήστος Δώνης (Στουτγκάρδη): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με το Αμβούργο

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Ντιζόν

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής

ΑΥΣΤΡΙΑ
Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιένης): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της Μάτερσμπουργκ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Αγιαξ): Εμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Γκρόνινγκεν

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Ουτρέχτης, σκόραρε στο 45ο λεπτό.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

ΒΕΛΓΙΟ
Γιώργος Κουτρουμπής (Σταντάρ Λιέγης): Στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σαρλερουά

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Λιρς

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Αγωνίζεται απόψε εκτός έδρας με την Μπριζ

Στέλιος Κίτσιου (Σεντ Τρούιντεν): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Λόκερεν, παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα

Χρήστος Χαρίσης (Σεντ Τρούιντεν): Εκτός αποστολής

Δημήτρης Γούτας (Σεντ Τρούιντεν): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Λόκερεν

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Σταντάρ Λιέγης

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Μπέβερεν

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Γκιμαράες

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας συντριβή με 4-1 από την Μαρίτιμο

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Παίζει σήμερα εντός έδρας με την Νόρτζελαντ

ΙΣΡΑΗΛ
Κλάους Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Εκτός αποστολής

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα από την Γιουβέντους Βουκουρεστίου

ΣΚΩΤΙΑ
Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Εκτός αποστολής

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Κιλάρνοκ, παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα

Χρυσοβαλάντης Κοζορώνης (Χάμιλτον): Εκτός αποστολής

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Μπεσίκτας

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Αντικατέστησε στο ημίχρονο τον Γιαλτσινέρ, στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Μπεσίκτας