Ρεάλ Μαδρίτης – Μίλαν 3-2: Φιλική νίκη για τους «μερένχες» με ανατροπή

Η Ρεάλ Μαδρίτης έφερε «τούμπα» τη φιλική αναμέτρηση με τη Μίλαν, στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη με 3-2.

Η Ρεάλ Μαδρίτης άρχισε νικηφόρα και μάλιστα με ανατροπή, τους φιλικούς αγώνες προετοιμασίας, καθώς επικράτησε της Μίλαν με 3-2, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στην Καλιφόρνια των ΗΠΑ και ο Κάρλο Αντσελότι επέλεξε σχηματισμό 4-4-2 με ρόμβο και τους νεοαποκτηθέντες Χοσέλου, Μπέλινγκχαμ και Ντίαζ, ενώ με την ιταλική ομάδα αγωνίσθηκαν οι Λόφτους Τσικ και Πούλισικ, οι οποίοι υπέγραψαν πρόσφατα.

Ο Τομόρι άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό, ενώ ο Ρομέρο έδωσε «αέρα» δύο γκολ στην Μίλαν, σκοράροντας στο 42`. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αντσελότι άλλαξε την ομάδα του, βάζοντας τους Βινίσιους, Μόντριτς και Ροντρίγκο, οι οποίοι ήταν οι πρωταγωνιστές της μεγάλης ανατροπής.

Ο Φέντε Βαλβέρδε πέτυχε δύο γκολ σε τρία λεπτά (57`, 59`), ενώ το τελικό σκορ, διαμόρφωσε ο Βινίζιους Τζούνιορ στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ρεάλ Μαδρίτης: Λούνιν, Βάθκεθ (46′ Καρβαχάλ), Μιλιτάο (46′ Ρίντιγκερ), Νάτσο (46′ Αλάμπα), Μεντί (46′ Γκαρθία), Βαλβέρδε, Κρόος (46′ Τσουαμενί), Καμαβινγκά (46′ Μόντριτς), Μπέλιγχαμ (64′ Μαρτίνεθ), Ντίαθ (46′ Ροντρίγκο), Χοσέλου (46′ Βινίσιους)

Μίλαν: Σπορτιέλο (70′ Μενιάν), Καλάμπρια (70′ Ερναρνέζ), Σίμιτς (70′ Κιάερ), Τομόρι (70′ Τιαό), Φλορέντσι (70′ Σαλεμάκερς), Λόφτους-Τσικ (70′ Αντλί), Κρούνιτς (70′ Ράιντερς), Πομπέγκα (70′ Ντε Κετελάρ), Μεσίας (32′ Ρομέρο), Κολόμπο (70′ Ζιρού), Πούλισικ (70′ Λεάο)