Ελσίνκι: Ηττήθηκε αλλά στέφθηκε πρωταθλήτρια Φινλανδίας η αντίπαλος του ΠΑΟΚ

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa Conference League, Ελσίνκι, γνώρισε την ήττα από την Κουόπιο (1-2) όμως στέφθηκε πρωταθλήτρια Φινλανδίας στην ισοβαθμία.

Τρομερό φινάλε στο πρωτάθλημα Φινλανδίας! Πρωταθλήτρια η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa Conference League, Ελσίνκι.

Η ομάδα του Γιώργου Κανελλόπουλου γνώρισε την ήττα από την Κουόπιο όμως εξασφάλισε το 33ο πρωτάθλημα της ιστορίας της.

Οι γηπεδούχοι έπρεπε να ηττηθούν με δύο γκολ διαφορά για να χάσουν το τρόπαιο, οπότε το τελικό 2-1 με την Κουόπιο αποδείχθηκε αρκετά… γλυκό αφού τους κράτησε στην κορυφή της βαθμολογίας με ισοβαθμία.

Το σκορ άνοιξε στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους ο Έλιτον Τζούνιορ με την Ελσίνκι να αντιδρά και να ισοφαρίζει στο 63 ο λεπτό με τον Σοΐρι. Ωστόσο, η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ, αφού ο Σάαρινεν τέσσερα λεπτά αργότερα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενουμένους γράφοντας το τελικό 2-1.

Αυτό ήταν το 4ο συνεχόμενο πρωτάθλημα για την Ελσίνκι και το 33ο συνολικά στην ιστορία της.