Αλ Ιτιχάντ – Οκλαντ 3-0: Με περίπατο στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων

Με σκόρερ τους Μπενζεμά και Καντέ, η Αλ Ιτιχάντ νίκησε εύκολα με 3-0 την Όκλαντ και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων.

Η ανωτερότητα -ποιοτική κι αγωνιστική- της Αλ Ιτιχάντ δεν αμφισβητήθηκε ούτε… λεπτό απ’ την Όκλαντ της Νέας Ζηλανδίας, στον πρώτο αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, με την ομάδα της Σαουδικής Αραβίας να κυριαρχεί και να επικρατεί με το εμφατικό 3-0 στο «King Abdullah Sports City», παίρνοντας την πρόκριση για τους «8» της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την αιγυπτιακή Αλ Αχλί.

Η ομάδα των Μπενζεμά, Καντέ και Φαμπίνιο «καθάρισε» τη νίκη απ’ το πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκε με 3-0 χάρις στα γκολ των Ρομαρίνιο (29′), Καντέ (34′) και Μπενζεμά (40′) ενώ στο δεύτερο 45λεπτο έκανε… συντήρηση δυνάμεων ενόψει της συνέχειας.