Στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων η Φλουμινένσε, 2-0 την Αλ Αχλί και περιμένει την… Σίτι

Η Φλουμινένσε επικράτησε με 2-0 της Αλ Αχλί και περιμένει τον νικητή του Μάντσεστερ Σίτι-Ουράβα για να μάθει τον αντίπαλό της στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων.

Με ένα εύστοχο πέναλτι του Τζον Αρίας κι ένα αριστερό σουτ του Κένεντι, η Φλουμινένσε επικράτησε 2-0 της Αλ Αχλί και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, που διεξάγεται στη Σαουδική Αραβία.

O αγώνας διεξήχθη στο «King Abdullah Sports City» της Τζέντα κι o βραχύσωμος Κολομβιανός, Αρίας, σκόραρε στο 70ο λεπτό, στο πέναλτι που κέρδισε ο Τάου μετά από σέντρα του Μαρσέλο. Στις καθυστερήσεις (90′) ο νεαρός Βραζιλιάνος, Κένεντι, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Έτσι, η κάτοχος του Κόπα Λιμπερταδόρες που μετέχει για πρώτη φορά στη διοργάνωση, θα αντιμετωπίσει στον τελικό της Παρασκευής (22/12) τη νικήτρια της αυριανής (19/12) αναμέτρησης, Μάντσεστερ Σίτι-Ουράβα Ρεντ Ντάιαμοντς.