Άρσεναλ – Λίβερπουλ 0-2: Την «καθάρισε» μέσα στο «Emirates» και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του FA Cup

Η Άρσεναλ μπορεί να είχε τις περισσότερες ευκαιρίες, αλλά η Λίβερπουλ πήρε την πρόκριση (0-2) για τους «32» του FA Cup χτυπώντας στο τέλος του ματς.

Θέση στους «32» του FA Cup έκλεισε η Λίβερπουλ που επικράτησε στο ντέρμπι του «Emirates» με 2-0 της Άρσεναλ! Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες στο ματς, αλλά οι «reds» πήραν την πρόκριση πετυχαίνοντας δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του ματς.

Το αυτογκόλ του Γιάκουμπ Κίβιορ στο 80′ και το γκολ του Λουίς Ντίας στο 90+5′ έστειλαν τη Λίβερπουλ στην επόμενη φάση. Ο 23χρονος Πολωνός αμυντικός των «κανονιέρηδων» έμελλε να εξελιχθεί σε «μοιραίο» για την ομάδα του, καθώς έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα σ΄ ένα εξαιρετικά κομβικό σημείο του ματς, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν.

Οι Λονδρέζοι βγήκαν μπροστά για να ισοφαρίσουν και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λουίς Ντίας «κλείδωσε» την πρόκριση της πρωτοπόρου της Premier League. Το μεγάλο ντέρμπι της φάσης των «64» του αγγλικού Κυπέλλου ήταν μοιρασμένο, με την Άρσεναλ να έχει δοκάρι στο 12′ σε προσπάθεια του Όντεγκααρντ να σκοράρει, αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι και κατέληξε άουτ. Το συγκρότημα του Γιούργκεν Κλοπ «απάντησε» στα δοκάρια με τον Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ στο 45΄ να σημαδεύει το οριζόντιο με φοβερό σουτ από την άκρη της μεγάλης περιοχής.

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Κίβιορ (88΄Σμιθ-Ρόου), Ζορζίνιο (82΄Ενκέτια), Όντεγκααρντ, Ράις, Χάβερτς (88΄Τροσάρ), Σάκα, Νέλσον (62΄Μαρτινέλι)

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Κονατέ, Κουάνσα, Γκόμες, Μακ Άλιστερ (59΄Χράφενμπερχ), Έλιοτ (75΄Μπράντλεϊ), Τζόουνς (75΄Κλαρκ), Χάκπο (59΄Ζότα), Ντίας, Νούνιες

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα του 3ου γύρου στο Κύπελλο Αγγλίας έχουν ως εξής:

Κρίσταλ Πάλας-Έβερτον 0-0

Μπρέντφορντ-Γουλβς 1-1

Φούλαμ-Ρόδεραμ 1-0

Τότεναμ-Μπέρνλι 1-0

Γουίμπλεντον-Ίπσουιτς 1-3

Μίλγουολ-Λέστερ 2-3

Κόβεντρι-Όξφορντ Γιουνάιτεντ 6-2

Μέιντστοουν-Στίβενεϊτζ 1-0