Ερυθρός Αστέρας Κ19 – Ολυμπιακός Κ19  2-1

Ερυθρός Αστέρας Κ19 – Ολυμπιακός Κ19 2-1

Ο Ερυθρός Αστέρας φιλοξένησε τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Youth League. Οι «ερυθρόλευκοι» της Σερβίας κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και να κερδίσουν τους Πειραιώτες με 2-1.

Ο Ερυθρός Αστέρας Κ19 φιλοξένησε τον Ολυμπιακό K19 στο Βελιγράδι για την 2η αγωνιστική του UEFA Youth League.

Η ελληνική ομάδα ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο όπου και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Το όμορφο παιχνίδι του συνόλου του Ρικάρντο Πέρες καρποφόρησε και ο Λιάτσος «έγραψε» το 0-1 στο 28′.

Ο αριστερός εξτρέμ του Ολυμπιακού συνέκλινε προς τον άξονα αποφεύγοντας δύο Σέρβους και έστειλε την μπάλα στη γωνία της εστίας του Ερυθρού Αστέρα με πανέμορφο αριστερό σουτ.

Το ημίχρονο έληξε με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν να δείχνουν ανωτερότητα, ενώ οι επιθέσεις των γηπεδούχων αντιμετωπίζονταν με σχετική ευκολία.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά.

Οι «ερυθρόλευκοι» της Σερβίας μπήκαν με «άγριες» διαθέσεις και σκόραραν μόλις στο πρώτο λεπτό της επανάληψης (46′).

Οι κυκλοφορία των Σέρβων ήταν άριστη στο χώρο του κέντρου και το passing game έφερε τον Μίτροβιτς απέναντι από τον Τζολάκη.

Ο δεξιός οπισθοφύλακας του Ερυθρού Αστέρα δεν αστόχησε και έστειλε την μπάλα στη γωνία του Έλληνα τερματοφύλακα.

Η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους, καθώς είχαν τον απόλυτο έλεγχο.

Ο Ολυμπιακός ανέβαινε σταδιακά την απόδοσή του, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Κάτιτς.

Στο 83ο λεπτό η κούραση «χτύπησε» τους Πειραίωτες, όταν έμειναν στάσιμοι στην απίστευτη πάσα του Νοβάκοβιτς, ο οποίος έκοψε στα δύο την ελληνική  άμυνα.

Ο Πάντοβιτς έκανε εξαιρετική κίνηση χωρίς να υποδειχθεί σε θέση οφ σάιντ, πέρασε τον Τζολάκη και σκόραρε σε κενή εστία.

Ο  Αστέρας κέρδισε το «ερυθρόλευκο» ντέρμπι και συνεχίζει δυναμικά στο κυνήγι της πρόκρισης, έχοντας συγκεντρώσει 4 βαθμούς στους δύο πρώτους αγώνες.

Από την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός έχασε μία τεράστια ευκαιρία να βρεθεί στη δεύτερη θέση μετά την ήττα της Τότεναμ από τη Μπάγερν (1-4) στο Λονδίνο.

Οι Πειραιώτες έχουν μόλις 1 βαθμό, ωστόσο διατηρούν πολλές ακόμα ελπίδες για την πρόκριση, με τις πολύ καλές εμφανίσεις που έκαναν σήμερα (στο πρώτο ημίχρονο) και στο παιχνίδι με την Τότεναμ την πρώτη αγωνιστική.