Bundesliga : Τρίποντο με ανατροπή η Μπάγερν, σόκαρε την Ντόρτμουντ η Κολωνία (vids)

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε εκτός έδρας με 3-1 τη Στουτγκάρδη με ανατροπή ενώ η Ντόρτμουντ έχασε εντός έδρας με 2-1 από την Κολωνία για την Bundesliga.

Στα παιχνίδια της 9ης αγωνιστικής της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου νίκησε εκτός έδρας με 3-1 τη Στουτγκάρδη και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Η Ντόρτμουντ έχασε στην έδρα της με 2-1 από την Κολωνία και η Λειψία μετά από την εντός έδρας νίκη της με 2-1 επί της Αρμίνια Μπίλεφελντ, πέρασε στη δεύτερη θέση.

Στουτγκάρδη-Μπάγερν Μονάχου 1-3

Στο παιχνίδι της «Mercedes-Benz Arena», η Στουτγκάρδη ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό με τον Κουλιμπαλί. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, η Μπάγερν ανέβασε την απόδοσή της και έφτασε στο υπέρ της 2-1 με τα γκολ των Κομάν (38′) και Λεβαντόφσκι (45+1′). Το τελικό 3-1 για την ομάδα του Χάνσι Φλικ πέτυχε ο Ντάγκλας Κόστα στο 87ο λεπτό. Με αυτή τη νίκη, οι Βαυαροί έφτασαν τους 22 βαθμούς και είναι στην κορυφή της βαθμολογίας.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Κόμπελ, Μαυροπάνος (58′ Καράζορ), Άντον, Κεμπφ, Κουλιμπαλί (82′ Μάσιμο), Εντό, Μανγκαλά, Σόσα, Κάστρο (58′ Κλίμοβιτς), Φόρστερ (76′ Κάλαϊτζιτς), Βαμανγκιτουκά

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Παβάρ, Μπόατενγκ (69′ Νιανζού), Αλάμπα, Ερνάντεθ (58′ Ζούλε), Τολισό (83′ Μαρτίνεθ), Γκορέτσκα, Κομάν (69′ Ντάγκλας Κόστα), Μίλερ, Γκνάμπρι (69′ Σανέ), Λεβαντόφσκι

Ντόρτμουντ-Κολωνία 1-2

Στο «Signal Iduna Park» η Ντόρτμουντ έχασε πολύτιμο έδαφος για τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Στο 9′ η Κολωνία άνοιξε το σκορ με κόρνερ του Ντούντα και κεφαλιά του Σκιρί. Στο 60′ οι «τράγοι» πέτυχαν δεύτερο γκολ ακριβώς με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή με κόρνερ του Ντούντα και τον Σκιρί να σκοράρει. Στο 74′ ο Αζάρ μείωσε σε 2-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Μενιέ (61′ Αζάρ), Χούμελς, Ακάντζι, Πάσλακ (68′ Ρέινα), Βίτσελ, Τσαντ, Μπραντ (68′ Μουκοκό), Ρόις, Σάντσο, Χάαλαντ

ΚΟΛΩΝΙΑ: Χορν, Βολφ, Μπορνόου, Τζίχος, Τσέτσιτς, Σκιρί, Ρεχπετσάι (74′ Ντρέξλερ), Ντούντα, Οζκάν, Γιάκομπς, Τίλμαν

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα:

Λειψία-Αρμίνια Μπίλεφελντ 2-1 (29′ Ανχελίνο, 47′ Ενκουνκού/75′ Κλος)

Ουνιόν Βερολίνου-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-3 (2′ Άντριχ, 6′ πεν., 82′ Κρούσε/27′, 37′ Σίλβα, 79′ Ντοστ)

Άουγκσμπουργκ-Φράιμπουργκ 1-1 (80′ Βάργκας/64′ Γκρίφο)