«Ξέρανε» τη Λεβερκούζεν ο Λεβαντόφσκι στο 90′ (2-1)

Με γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στις καθυστερήσεις του αγώνα η Μπάγερν Μονάχου νίκησε 2-1 τη Λεβερκούζεν και σκαρφάλωσε στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα.

Ο Πολωνός επιθετικός σημείωσε το νικητήριο τέρμα της αναμέτρησης και χάρισε μια τεράστια νίκη στην ομάδα της Βαυαρίας η οποία πλέον είναι πρώτη με 30 βαθμούς έναντι 28 των αντιπάλων της που βρίσκονται δεύτεροι.

Οι ασπιρίνες μπορεί να προηγήθηκαν 1-0 χάρη στο γκολ του Σικ, όμως η Μπάγερν βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει λίγο πριν το ημίχρονο, για να έρθει ο Λεβαντόφσκι με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και να… σκοτώσει τους αντιπάλους.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο η Λεβερκούζεν ευτύχισε να προηγηθεί σχετικά νωρίς χάρη στο πολύ όμορφο γκολ του Πάτρικ Σικ στο 14′ με γυριστό σουτ, έπειτα από πάσα του Αμίρι από τα δεξιά.

Οι «ασπιρίνες» συνέχισαν να πιέζουν και πέτυχαν δεύτερο γκολ στο 28′ ξανά με τον Σικ, ωστόσο το VAR έδειξε πως ο Τσέχος επιθετικός ήταν εκτεθειμένος ακυρώνοντας το τέρμα.

Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου 45λέπτου οι παίκτες της Μπάγερν έκλεψαν τη μπάλα, ο Σανέ βρήκε τον Μίλερ, εκείνος σέντραρε από δεξιά και ο Λεβαντόφσκι, εκμεταλλευόμενος την κακή εκτίμηση του Χραντέκι, σκόραρε με κεφαλιά για το 1-1 στο 43′.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα συνέχισαν να είναι ισορροπημένα, με καμία ομάδα να μην μπορεί να κυριαρχίσει έναντι της άλλης δείχνοντας πως όλα θα καταλήξουν σε μία ισοπαλία.

Όλοι εκτός από τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι που βρήκε τον τρόπο να πετύχει ένα απίστευτα σημαντικό γκολ στις καθυστερήσει τους αγώνα και να χαρίσει στη Μπάγερν τόσο τη νίκη όσο και την πρωτιά στο πρωτάθλημα.