Λειψία – Κολωνία 3-1: Νίκη με άρωμα… Champions League

Η Λειψία επέστρεψε στις νίκες καθώς επικράτησε με 3-1 της Κολωνίας παραμένοντας έτσι σε τροχιά... Champions League.

Επιστροφή στις νίκες για την Λειψία η οποία κατάφερε να επικρατήσει εντός έδρας της Κολωνίας με 3-1 και συνεχίζει να ελπίζει στην κατάληψη της 4η θέσης η οποία οδηγεί στους ομίλους του Champions League.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 25ο λεπτό ο Ενκουνκού με όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους. Η Λειψία στο δεύτερο μέρος φρόντισε να «καθαρίσε» την υπόθεση νίκη και μάλιστα μέσα σε τρία λεπτά.

Στο 54′ ο Χαϊντάρα μοίρασε στον Όλμο ο οποίος με ένα φανταστικό σουτ έκανε το 2-0, ενώ τρία λεπτά αργότερα οι «ταύροι» τριπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Αλχελίνο έπειτα από ασίστ του Όλμο.

Λίγο πριν από το φινάλε η Κολωνία πέτυχε το γκολ της τιμής με του Λεμπερλέ στο 90+1′.