Άιντραχτ – Κολωνία 1-1: Μοιρασιά στη Φρανκφούρτη

Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Κολωνία έμειναν στο 1-1 για την 3η αγωνιστική της Bundesliga.

Ισόπαλες ολοκλήρωσαν την μεταξύ τους αναμέτρηση η Άιντραχτ Φρανκφούρτης και η Κολωνία με σκορ 1-1. Οι κάτοχοι του Europa League, παρότι προηγήθηκαν, δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρώτη του νίκη στη φετινή Bundesliga, αήττητη συνεχίζει η Κολωνία.

Το πρώτο ημίχρονο κύλισε χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, αλλά να περιορίζονται κυρίως σε παιχνίδι στο χώρο του κέντρου.

Οι γηπεδούχοι, που ξεκίνησαν για πρώτη φορά με τον Ιταλό αμυντικό Λούκα Πελεγκρίνι, είχαν περισσότερο τον έλεγχο του παιχνιδιού, με την πιο «σημαντική» ευκαιρία να έρχεται ωστόσο από τον Ανταμιάν της Κολωνίας, με ένα σουτ που εξουδετέρωσε ο Τραπ.

Τη λύση για τους γηπεδούχους έδωσε στο 71′ ο Νταίτσι Καμάντα. Ο Ιάπωνας, που είχε περάσει 2 λεπτά πριν στον αγώνα ως αλλαγή, με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0. Η χαρά όμως δεν κράτησε για πολύ, μιας και 11 λεπτά αργότερα, ο Γιαν Τίλμαν με ωραίο βολέ «εκτέλεσε» τον Τραπ και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.