Υποβιβάστηκε στις καθυστερήσεις η Χέρτα (1-1) – Σώθηκε η Χοφενχάιμ που τράβηξε το «σεντόνι» από την Ουνιόν (4-2)

Η Μπόχουμ ισοφάρισε (1-1) τη Χέρτα στις καθυστερήσεις και την έστειλε στη δεύτερη κατηγορία ενώ μεγάλη νίκη παραμονής πήρε η Χοφενχάιμ με 4-2 επί της Ουνιόν που έχασε έδαφος για την τετράδα.

Σπουδαία νίκη που παράλληλα της εξασφάλισε και την παραμονή της στην κατηγορία σημείωσε ο Χοφενχάιμ, που επικράτησε με 4-2 της Ουνιόν Βερολίνου, ενώ η Χέρτα υποβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία μετά το ισόπαλο 1-1 με την Μπόχουμ, για την 33η ημέρα της Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 χάρη σε τέρματα των Μπεμπου (22′) και Κράμαριτς (36’πεν.) για να μειώσει η ομάδα του Βερολίνου στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Ντοέκι. Ο Κράμαριτς στο 90′ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 3-1 για να μειώσει σε 3-2 ο Λαϊντουνί στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Νταμπούρ στην τελευταία φάση.

Το γκολ του Σλότερμπεκ στο Βερολίνο ήταν καταδικαστικό για την Χέρτα, η οποία μία αγωνιστική πριν το φινάλε υποβιβάστηκε και μαθηματικά. Αντίθετα η Μπόχουμ διατηρήθηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και περιμένει αύριο (21/5) το αποτέλεσμα στο Μάιντς-Στουτγκάρδη για να μάθει εάν θα παραμείνει στη 15η θέση ή θα βρεθεί σε επικίνδυνη θέση.

Από εκεί και πέρα ισόπαλες αναδείχθηκαν οι αναμετρήσεις της Σάλκε με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης (2-2) και της Βέρντερ με την Κολωνία (1-1).