Μπορούσια Ντόρτμουντ – Λειψία 4-1

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ σκόρπισε τη Λειψία (4-1), ενώ η Μάιντζ επικράτησε της Στουτγάρδης (1-0) για την 1η αγωνιστική της Bundesliga.

Η Λειψία προηγήθηκε μόλις στο 1’ με τον Όγκουστιν και αυτό ήταν ίσως και το… λάθος της. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν εντυπωσιακά κει πέτυχαν τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τους Νταούντ (21’), Σάμπιτσερ (40’ αυτογκόλ) και Βίτσελ (43’) για το 3-1 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ρυθμοί έπεσαν στο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ και η Ντόρτμουντ είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς. Μάλιστα κατάφερε στο 90+1’ να βάλει και το… κερασάκι στην τούρτα με τον Ρόις να κάνει το τελικό 4-1.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Μάιντζ ως κλασική ομάδα έδρας, φρόντισε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος να την εκμεταλλευτεί. Κάπως έτσι σε ένα… στριφνό ματς με λίγες καλές φάσεις οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 1-0 με γκολ του Ούγια στο 76’.