Μπάγερ Λεβερκούζεν – Μάιντζ 1-0

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν μετά από ένα κάκιστο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα και τρεις σερί ήττες, νίκησε εντός έδρας την Μάιντζ, υποχρεώνοντας την στην πρώτη της ήττα στη σεζόν για την 4η αγωνιστική της Bundesliga.

Κατρακύλα τέλος για τη Λεβερκούζεν. Οι συμπαίκτες του Παναγιώτη Ρέτσου μετά από 270 λεπτά ήταν αυτοί που στο τέλος πανηγύρισαν τη νίκη μπροστά στο κοινό τους. Μια νίκη η οποία σταμάτησε το σερί τριών ηττών των «ασπιρίνων».Για να γίνει αυτό χρειάστηκε και λίγο… τύχη.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Μπάγερ πίεσε αλλά το γκολ δεν ήρθε καθώς οι Μπραντ (2’, 14’) και Αλάριο (19’) δεν βρήκαν στόχο. Αντιθέτως βρήκε η Μάιντζ με τον Κεσόν, με το γκολ του να ακυρώνεται από τον διαιτητή για επιθετικό φάουλ (χέρι) στο 49’.

Η Λεβερκούζεν τελικά πέτυχε το πολυπόθητο γκολ με τον Χάβερτζ (62’) για το τελικό 1-0, παρά την προσπάθεια του Μπακού να ισοφαρίσει στο 90+3’, ο οποίος αστόχησε για εκατοστά.