Βέρντερ Βρέμης – Φορτούνα Ντίσελντορφ 3-1 (vid)

Η ομάδα της Βρέμης επικράτησε της Φορτούνα Ντίσελντορφ με 3-1 και επέστρεψε στις νίκες μετά από 1,5 μήνα!

Επιτέλους νίκη για την Βέρντερ Βρέμης. Η ομάδα του Κόνφελντ επικράτησε εντός έδρας της Φορτούνα Ντίσελντορφ με 3-1 για την 14η αγωνιστική της Bundesliga και πέτυχε την πρώτη της νίκη μετά από 1,5 μήνα, στον οποίο είχε μαζέψει μόλις έναν πόντο!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 20’ με δυνατό σουτ του Μέβαλντ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μετά το γύρισμα του Κρους. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, ισοφάρισαν στο 43’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λουκεμπάκιο και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο τεχνικός της Βέρντερ ανακάτεψε την τράπουλα και με δύο «χρυσές» αλλαγές οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Στο 71’ ο Χάρνικ, έντεκα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, πήρε το… ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Ρένσιγκ και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Φορτούνα για το 2-1. Επτά λεπτά αργότερα ο Έγκεσταϊν διαμόρφωσε το τελικό 3-1, με τον Γερμανό επιθετικό έρχεται επίσης από τον πάγκο.