Τριάρα της Γκλάντμπαχ στη Στουτγκάρδη (vid)

Η Γκλάντμπαχ αντέδρασε, επικράτησε 3-0 της Στουτγκάρδης και εδραιώθηκε στην δεύτερη θέση της Bundesliga και στο κυνήγι της Ντόρτμουντ.

Η Γκλάντμπαχ παρέμεινε στη δεύτερη θέση της Βundesliga μετά την άνετη νίκη της με 3-0 επί της Στουτγκάρδης για την 14η αγωνιστική της διοργάνωσης και παρέμεινε στο κυνήγι της Ντόρτμουντ. Οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν ως το 69΄, οπότε η Γκλάντμπαχ σκόραρε με τον Ράφαελ, για να ακολουθήσει ένα δεύτερο τέρμα από τον Νοεχάουζ στο 77.

Οι φιλοξενούμενοι δε μπόρεσαν να αντιδράσουν, στο 83′ έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τόμι κι ένα λεπτό αργότερα ο Παβάρ με αυτογκόλ διαμόρφωσε το 3-0, σε ένα εκπληκτικό 15λεπτο για τους γηπεδούχους, ενώ ο Δώνης βρέθηκε στο αρχικό σχήμα της Στουτγκάρδης.

Νωρίτερα η Μάιντς παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στο Ανόβερο, αφού κατάφερε να σκοράρει στο 89΄ με πέναλτι του Μπροζίνσκι, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί από το 12΄ με τον Βέινταντ.