Σάλκε – Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-2

Η Λεβερκούζεν πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη στην έδρα της Σάλκε σκοράροντας δύο γκολ σε 9 λεπτά (1-2) με αποτέλεσμα οι Βασιλικοί Μπλε να βρίσκονται πολύ κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Με τα τέρματα των Ντράγκοβιτς και Αλάριο στο πρώτο πρώτο ημίχρονο, η Μπάγερ Λεβερκούζεν πήρε πολύτιμο διπλό (2-1) από την έδρα της Σάλκε κι έφτασε τους 21 πόντους! Από πλευράς της, η Σάλκε έμεινε πολύ κοντά (+1) στη ζώνη του υποβιβασμού.

Πιο αναλυτικά, η φιλοξενούμενη Λεβερκούζεν χρειάστηκε μόλις εννέα λεπτά για να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων κόντρα στη Σάλκε. Ο Ντράγκονιτς λίγο πριν την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού μετά από φάση διαρκείας πήρε το «ριμπάουντ» σε σουτ στο δοκάρι του Χάβερτζ και από κοντά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ρέτσου. Στο 35′ ο Αλάριο «έγραψε» το 2-0 (με ευθύνη και του κίπερ).

Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, η Σάλκε μείωσε σε 2-1 μετά από εκτέλεση κόρνερ του ΜακΚίνι και κεφαλιά του Ράιτ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Το 2-1 έμεινε ως το τέλος με αποτέλεσμα η Σάλκε να βρίσκεται αντιμέτωπη με το άγχος του υποβιβασμού.