Ντόρτμουντ – Αννόβερο 5-1

Οι Βεστφαλοί «διέλυσαν» το Αννόβερο (5-1) και συνεχίζουν την ξέφρενη πορεία τους προς τον τίτλο! Νίκες για Λεβερκούζεν, Γκλάντμπαχ, Μάιντζ και Χόφενχάιμ

Με γκολ των Χακίμι, Ρόις, Γκέτσε, Γκερέιρο και Βίτσελ η Μπορούσια Ντόρτμουντ επικράτησε με το εμφατικό 5-1 του Αννόβερου και έκανε ένα ακόμα βήμα προς τον τίτλο! Η αναπάντεχη ήττα από την Φορτούνα Ντίσελντορφ ήταν απλώς μια κακή παρένθεση για τους Βεστφαλούς που επέστρεψαν στις νίκες και με το πόδι στο γκάζι συνεχίζουν την πορεία τους προς την κούπα. Κόντρα στο Αννόβερο το απόγευμα του Σαββάτου (26/01) η ομάδα του Φαβρ ήταν να κάνει… την αρχή, στη συνέχεια δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και πήρε με άνεση το «τρίποντο» της νίκης.

Το σκορ άνοιξε ο Χακίμι στο 24ο λεπτό. Οι δύο ομάδες πήγαν με εύθραυστο 1-0 στα αποδυτήρια όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί. Μέσα σε 7’ έφτασαν το σκορ στο 4-0! Ο Ρόις έκανε το 2-0 στο 60’, ο Γκέτσε το 3-0 δύο λεπτά αργότερα και ο Γκερέιρο το 4-0 στο 67’!

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν απλώς να μειώσουν στο 87’ με τον Μπάκαλορτς, που έβαλε το γκολ της τιμής όμως ο Βίτσελ ήταν αυτός που είπε την τελευταία λέξη διαμορφώνοντας το τελικό 5-1 στο 90ο λεπτό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ντόρτμουντ (Λουσιέν Φαβρ): Μπούρκι, Πίσεκ (70’ Σμέλτσερ), Βάιγκλ, Ντιαλό, Χακίμι, Ντιλέινι (79’ Νταούντ), Βίτσελ, Σάντσο, Ρόις, Γκερέιρο, Γκέτσε (66’ Αλκάθερ)

Αννόβερο (Αντρέ Μπράιτενραϊτερ): Έσερ, Οστρτσόλεκ, Βίμερ, Ακπογκούμα, Αλμπορνός, Μπάκαλορτς, Αντόν, Φόσουμ, Μίλερ (75’ Ντίρσεν), Μπαζέ (43’ Ασάνο), Βάινταντ (84’ Χάτζιτς)

H Γκλάντμπαχ δυσκολεύτηκε για να λυγίσει τη σθεναρή αντίσταση της Αουγκσμπουργκ (2-0), με την οποία αγωνίστηκε ο Κώστας Σταφυλίδης, ενώ μεγάλη νίκη πέτυχε η Μπάγερ Λεβερκούζεν στην έδρα της Βόλφσμπουργκ (0-3) στο «ντεμπούτο» του Πέτερ Μποσζ στον πάγκο της.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Χέρτα Βερολίνου-Σάλκε 2-2 (39′ Γκρούγιτς, 45’+2 Ιμπίσεβιτς – 17′ Κονοπλιάνκα, 44′ Ουτ)

Ντόρτμουντ-Ανόβερο 5-1 (24′ Χακίμι, 60′ Ρόις, 62′ Γκέτζε, 67′ Γκερέιρο, 90′ Βίτσελ-87′ Μπακαλόρζ)

Γκλάντμπαχ-Άουγκσμπουργκ 2-0 (78′ Βεντλ, 90′ Χέρμαν)

Φράιμπουργκ-Χοφενχάιμ 2-4 (42′ Χόλερ, 77′ Νιντελέχλερ-19′ Τζοέλιντον, 60′ πεν., 72′ πεν. Κράμαριτς, 85′ Κεμιρμπάι)

Μάιντς-Νυρεμβέργη 2-1 (12′ πεν. Μπροσίνσκι, 73′ Κουασόν-43′ Μαργκράιτερ)

Βόλφσμπουργκ-Λεβερκούζεν 0-3 (45′ πεν. Χάρβερτζ, 62′ Βόλαντ, 87′ Μπραντ)