Ντόρμουντ – Χόφενχαϊμ 3-3 (vid)

Γκέλα ολκής για την Ντόρτμουντ, που προηγήθηκε με 3-0 απέναντι στην Χόφενχαϊμ, αλλά δέχθηκε τρία γκολ από το 75’ έως το 87’ και έχασε μέσα από τα χέρια της το τρίποντο!

Σε εφιάλτη εξελίχθηκε το παιχνίδι με την Χόφενχαϊμ για την Ντόρτμουντ, με την ομάδα του Λουσιάν Φαβρ να προηγείται με 3-0 μέχρι το 75’ και τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν τρία γκολ μέσα σε 12 λεπτά (75’ – 87’) και να ρίχνουν σε γκέλα ολκής τους Βεστφαλούς!

Οι γηπεδούχοι έχασαν μέσα από το χέρια τους το τρίποντο και πλέον η Μπάγερν Μονάχου με νίκη απέναντι στη Σάλκε έχει την ευκαιρία να μειώσει στους 5 βαθμούς τη διαφορά!

Η εμφάνιση της Ντόρτμουντ στο πρώτο ημίχρονο, πάντως, ήταν εξαιρετική, με τους πρωτοπόρους της Μπουντεσλίγκα να προηγούνται στο 32’ με τον Σάντσο και στο 43’ να διπλασιάζουν τα τέρματά τους με τον Γκέτσε (43’). Στο 66’ ο Γκερέρο έκανε το 3-0 και όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα φτάσουν εύκολα στην πολυπόθητη νίκη.

Στο 75’ Μπελφοντίλ μείωσε σε 3-1 και οκτώ λεπτά αργότερα ο Καντεράμπεκ έκανε το 3-2 και έβαλε ξανά στο κόλπο την Χόφενχαϊμ, η οποία στο 87’ σόκαρε την Ντόρτμουντ και με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Μπελφοντίλ στην αναμέτρηση ισοφάρισε σε 1-1. Η Ντόρτμουντ μετά από 21 αγωνιστικές βρίσκεται στην πρώτη θέση με 50 βαθμούς, με την Χόφενχαϊμ να είναι στην 9η θέση με 30 πόντους.

Ντόρτμουντ: Μπούρκι, Χακίμι, Ντιαλό, Βάιγκλ, Πίσεκ, Νταούντ, Βίτσελ, Σάντσο, Φίλιπ (70’ Αλκάθερ), Γκερέιρο (92’ Βολφ), Γκέτσε (83’ Τοπράκ)

ΧόφενχαϊμΜπάουμαν, Καντεράμπεκ, Μπίτσακτσιτς, Πος, Χούμπνερ, Σουλτς, Μπίτενκουρτ (70’ Νέλσον), Ντεμιρμπάι (46’ Γκάιγκερ), Γκρίλιτς, Κράμαριτς (46’ Μπελφοντίλ), Ζοέλιντον

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης:

Στα άλλα ματς που έγιναν το μεσημέρι του Σαββάτου, η Χέρτα έσπασε το εντός έδρας αήττητο της Γκλάντμπαχ, επικρατώντας της ομάδας του Ντίτερ Χέκινγκ με 3-0, ενώ Φράιμπουργκ και Βόλφσμπουργκ ήρθαν ισόπαλες 3-3 σε ένα χορταστικό παιχνίδι.  Ισόπαλο χωρίς τέρματα τελείωσε το Λειψία – Αϊντραχτ Φρανκφούρτης, ενώ το Ανόβερο κέρδισε με 2-0 την Νυρεμβέργη.