Άιντραχτ Φρανκφούρτης- Μπάγερν Μονάχου 5-1

Η Άιντραχτ διέσυρε με σκορ 5-1 την αντίπαλο του Ολυμπιακού, Μπάγερν Μονάχου των δέκα παικτών από το 9', ενώ στο αποτέλεσμα της αγωνιστικής η Λειψία «φιλοδώρησε» με 8 τέρματα τη Μάιντζ. Διπλό της Γκλάντμπαχ στη Λεβερκούζεν και κορυφή, από κοντά και η Ντόρτμουντ.

Η Άιντραχτ διέσυρε με σκορ 5-1 την αντίπαλο του Ολυμπιακού, Μπάγερν Μονάχου των δέκα παικτών από το 9′, ενώ στο αποτέλεσμα της αγωνιστικής η Λειψία «φιλοδώρησε» με 8 τέρματα τη Μάιντζ. Διπλό της Γκλάντμπαχ στη Λεβερκούζεν και κορυφή, από κοντά και η Ντόρτμουντ.

Η Μπάγερν είχε να νικήσει εκτός έδρας από τις 29 Σεπτεμβρίου και το ματς με την Πάντεμπορν. Το ματς στη Φρανκφούρτη με την Άιντραχτ προμηνυόταν δύσκολο και έγινε δυσκολότερο μετά την αποβολή του Μπόατενγκ στο 9ο λεπτό.

Κόστιτς στο 25′ και Σο στο 33′ έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους, με την άμυνα της Μπάγερν να είναι απούσα. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι σκόραρε και στο δέκατο φετινό  παιχνίδι της Bundesliga, συνεχίζοντας το απίθανο σερί του (14 γκολ) και μείωσε σε 2-1 στο 37΄για τους Βαυαρούς, αλλά το δεύτερο ημίχρονο ήταν εφιάλτης για τους παίκτες του Κόβατς.

Ο Άμπραχαμ στο 49′ έκανε το 3-1 για τους γηπεδούχους, με τον Χιντερέγκερ να αυξάνει το δείκτη του σκορ με τη συμπλήρωση μιας ώρας για το 4-1. Στο 85′ ο Γκονσάλο Πιασένσια διαμόρφωσε το τελικό 5-1, ολοκληρώνοντας τον θρίαμβο των γηπεδούχων.

Ήταν η έκτη απώλεια βαθμών στα 10 πρώτα παιχνίδια της Μπάγερν στη φετινή Bundesliga.

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας βρίσκεται η Λειψία που ξέσπασε στην Μάιντζ, έπειτα από τις συνεχόμενες απώλειες βαθμών στο πρωτάθλημα. Η 8άρα ήρθε τέσσερις μέρες πριν την 6άρα της ομάδας του Νάιγκελσμαν εναντίον της Βόλφσμπουργκ για το κύπελλο.

3 γκολ για την Red Bull σημείωσε ο Τίμο Βέρνερ, ενώ από ένα σημείωσαν ο Σάμπιτσερ, ο Νκουκού, ο Χάστελμπεργκ, ο Πόουλσεν και ο Μουκιέλε.

Στην κορυφή της βαθμολογίας πάντως βρίσκεται η εκπληκτική Γκλάντμπαχ που πέρασε και από την έδρα της Λεβερκούζεν, επικρατώντας με 2-1. Ο Βεντ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους (18′), με τον Κέβιν Φόλαντ να ισοφαρίζει σε 1-1 επτά λεπτά αργότερα για τις «ασπιρίνες». Τη νίκη στην Μπορούσια έδωσε ο Τουράμ στο 42′, στέλνοντας την ομάδα στην κορυφή.

Τέλος η Ντόρτμουντ νίκησε 3-0 την Βόλφσμπουργκ και ξεπέρασε τους Βαυαρούς, όντας σε απόσταση αναπνοής με την κορυφή. Τα γκολ για την ομάδα του Λούσιαν Φαβρ πέτυχαν οι Τοργκάν Αζάρ, Ραφαέλ Γκερέιρο και Μάριο Γκέτσε.