Βέρντερ Βρέμης – Μάιντζ 0-5

Με χατ-τρικ του Κουάισον η Μάιντζ σκόρπισε 5-0 την Βέρντερ εκτός έδρας και την βύθισε ακόμη πιο χαμηλά στην βαθμολογία.

Μετά τα έξι γκολ από την Μπάγερν το Σάββατο, η Βέρντερ δέχτηκε άλλα πέντε από την Μάιντζ (0-5) στην Βρέμη και πλέον μπαίνει σε μεγάλες περιπέτειες όσον αφορά στην παραμονή της στην Bundesliga. Στους 14 βαθμούς και μόλις δύο πάνω από την επικίνδυνη ζώνη πλέον οι γηπεδούχοι, στην 13η θέση με 18 βαθμούς η Μάιντζ.

Μετά από μόλις δέκα λεπτά στο ματς η Μάιντζ άνοιξε το σκορ με τον Κουάισον που πλάσαρε ύστερα από ασίστ του Σζάλαϊ για το 0-1. Στο 15 ήρθε και το 2-0 για τους φιλοξενούμενους με τον Σζάλαϊ να σεντράρει, τον Βελίκοβιτς να προσπαθεί να διώξει αλλά η μπάλα να χτυπά στο δοκάρι και στη συνέχεια στην πλάτη του Παβλένκα για να καταλήξει στα δίχτυα. Τέσσερα λεπτά μετά ήρθε και το 3-0 με τον Κουάισον να νικά και πάλι τον Παβλένκα ενώ στο 38′ έφτασε και και στο χατ-τρικ με κεφαλιά κάνοντας το 4-0.

Ο εφιάλτης για την Βέρντερ τελείωσε στο 81′ με τον Ματετά να κάνει το 5-0 με όμορφο σουτ ολοκληρώνοντας τον διασυρμό.

Βέρντερ Βρέμης: Παβλένκα, Μοϊσάντερ, Λανγκ (80′ Μπαρτέλς), Βελίκοβιτς, Αγκούστινσον, Μαξ Έγκεσταϊν, Σαχίν (27′ Γιοχάνες Έγκεσταϊν) Κλάασεν, Ράσιτσα, Οσάκο (69′ Πιζάρο), Μπιτενκούρτ

Μάιντζ: Ζέντνερ, Χακ, Μαρτίν, Νιακατέ, Οζτουνάλι, Φερνάντες (27′ Μπροζίνσκι), Κουντέ Μαλόνγκ (79′ Μπαρέιρο), Μπάκου, Σζαλάι (67′ Ματετά), Μποτίους, Κουάισον