«Λύτρωση» στις καθυστερήσεις η Μπάγερν, κορυφή η Γκλάντμπαχ (vids)

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 3-1 της Φράιμπουρκ με δύο γκολ στις καθυστερήσεις και βρέθηκε στο -4 από την κορυφή. Εκεί βρίσκεται η Γκλάντμπαχ που νίκησε 2-0 την Πάντερμπορν, συνεχίζοντας να εντυπωσιάζει.

Η Μπάγερν Μονάχου βρέθηκε κοντά σε ακόμα μια «γκέλα» στην Βundesliga, αλλά με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, επικράτησε 3-1 της Φράιμπουργκ εκτός έδρας, πηγαίνοντας στο -4 από την κορυφή. Η κερδισμένη της αγωνιστικής πάντως ήταν η Γκλάντμπαχ, που νίκησε 2-0 την Πάντερμπορν και εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία της Λειψίας με την Ντόρτμουντ.

Οι Βαυαροί ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και άνοιξαν το σκορ στο 16′ με τον συνήθη ύποπτο Λεβαντόφσκι, μετά το γύρισμα του Ντέιβις (0-1).

Η ομάδα του Χανς Φλικ ήλεγχε την κατάσταση αλλά οι γηπεδούχοι σταδιακά άρχισαν να ανεβαίνουν και τελικά ισοφάρισαν στο 59′ με τον Γκρίφομ να κάνει το 1-1.

Ένα γκολ που φαινόταν ότι θα έκανε τη ζημιά στη Μπάγερν, αλλά στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι τα κατάφεραν. Από ποιον;

Από έναν 18χρονο, τον Ζίρκζι, που έκανε από κοντά το 1-2 μετά την πάσα του Γκνάμπρι,με τον Γερμανό, τρία λεπτά μετά να κλειδώνει το τρίποντο διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Φράιμπουργκ: Φλέκεν, Γκίντερ, Χέιντζ, Κοχ, Γκουλντέ, Φραντζ (54′ Κβον), Γκρίφο (75′ Μπορέλο), Χέφλερ, Χάμπερερ, Χέλερ, Πέτερσεν

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Αλάμπα, Κίμιχ, Παβάρ, Τιάγκο, Γκνάμπρι, Ντέιβις, Κοουτίνιο (90′ Ζερκτζέ), Πέρισιτς, Μίλερ (63′ Χάβι Μαρτίνεθ), Λεβαντόφσκι

Γκλάντμπαχ- Πάντερμπορν 2-0

Η Γκλάντμπαχ με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, άφησε πίσω της την εφιαλτική εβδομάδα, με τον αποκλεισμό από την Μπασάκσεχιρ και την ήττα από την Βόλφσμπουργκ, επιστρέφοντας στα επιτυχημένα αποτελέσματα.

Δράστες ο Γάλλος επιθετικός, Αλεσάν Πλεά στο 46ο λεπτό και ο Άλεξ Στιντλ στο 67′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.