Μπάγερν Μονάχου – Βόλφσμπουργκ 2-0 (vids)

O Ζίρκζε έλυσε το «γόρδιο δεσμό» για τη Μπάγερν στο 85' η οποία επιβλήθηκε τελικά 2-0 της Βόλφσμπουργκ, ενώ η Λειψία επιβλήθηκε 3-1 της Άουγκσμπουργκ και θα κάνει Χριστούγεννα στην κορυφή.

Ο 18χρονος  Τζόσουα Ζίρκζε λύτρωσε τη Μπάγερν στην αναμέτρηση με τη Βόλφσμπουργκ, όπως είχε κάνει και μεσοβδόμαδα στο ματς με τη Φράιμπουργκ. Ο νεαρός πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 83′ στη θέση του Κουτίνιο και τρία λεπτά αργότερα «άνοιξε» το σκορ για τους Βαυαρούς. Η Μπάγερν, τελικά, πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 89′ με τον Σέρζ Γκνάμπρι.

Η Λειψία βρέθηκε να χάνει με γκολ του Νιντερλέχνερ από το όγδοο λεπτό στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Άουγκσμπουργκ, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο σοβαρεύτηκε, πέτυχε τρία τέρματα, με τους Λάιμερ (68′), Σικ (80′) και Πόουλσεν (89′) και η νέα χρονιά θα τη βρει στην κορυφή του γερμανικού πρωταθλήματος.

Από εκεί και πέρα, μεγάλη νίκη πήρε η Λεβερκούζεν στην έδρα της Μάιντζ με γκολ του Αλάριο στο 93′ και ενώ αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 71′ λόγω αποβολής του Γουέντελ, ενώ και η Κολωνία επικράτησε της Βέρντερ με 1-0. Σάλκε και Φράιμουργκ έμειναν στο 2-2 στη «Βέλτινς Αρένα».