Άουγκσμπουργκ – Μπορούσια Ντόρτμουντ 3-5

Με χατ -τρικ του Χάαλαντ μέσα σε είκοσι λεπτά η Ντόρτμουντ ανέτρεψε το σκορ που υπήρχε στην αναμέτρηση με την Άουγκσμπουργκ έως το 58' και πήρε τη νίκη.

Στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης η Άουγκσμπουργκ κάνει το 3-1 στην αναμέτρηση με τη Ντόρτμουντ και η «απάντηση» από τον Λουσιένμ Φαβρ είναι άμεση. Χάαλαντ αντί Πίστσεκ. 23 λεπτά αργότερα ο Χάαλαντ κάνει χατ – τρικ και διαμορφώνει το 5-3 υπέρ των Βεστφαλών, όντας ο πρώτος παίκτης που το καταφέρνει στο ντεμπούτο του μετά τον Ομπαμεγιάνγκ, το 2013.

Το σκορ για την Άουγκσμπουργκ άνοιξε ο Νιντελέχνερ στο 34′, με το 1-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ακολούθησε καταιγισμός από γκολ. Πρώτα ο Ρίχτερ στο 46′ έκανε το 2-0. Ο Μπραντ μείωσε τρία λεπτά αργότερα σε 2-1, ενώ ο Νιντερλέχνερ έκανε στο 55′ το 3-1.

Μόλις τρία λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο και συγκεκριμένα στο 59′ ο Χάαλαντ έκανε το 3-2, ο Σάντσο στο 61′ το 3-3, για να ακολουθήσουν δύο γκολ από τον Χάαλαντ στο 70′ και το 79′ για να διαμορφώσουν το τελικό 3-5.

Στα υπόλοιπα ματς της 18ης αγωνιστικής, το γκολ του Σταφυλίδη δεν έφτανε στη Χόφενχαϊμ, η οποία ηττήθηκε από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης εντός έδρας.

Η Φράιμπουργκ με γκολ των Τσανγκ – Χουν (28΄) και Πέτερσεν (41′) πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Μάιντζ με 2-1, για την οποία σκόραρε ο Ματετά στο 82′.

Η Βέρντερ Βρέμης χάρη σε γκολ του Μοϊσάντερ στο 67′ πήρε σημαντική νίκη στη «μάχη» για τη σωτηρία επί της Φορτούνα Ντίσελντορφ. Η Κολωνία επικράτησε με 3-1 της Βόλφσμπουργκ.