Πάντερμπορν – Κολωνία 1-2

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο η Κολωνία κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την έδρα της Πάντερμπορν.

Πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 2-1 πέρασε η Κολωνία από την έδρα της Πάντερμπορν και ανέβηκε στη 10η θέση αφήνοντας την αντίπαλό της στην τελευταία.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς, έχοντας μια καλή ευκαιρία στο 11’ με τον Βασιλειάδη, αλλά η Κολωνία πήρε τα ηνία, πίεσε και κατάφερε να σημειώσει δύο γκολ πριν τελειώσει το ημίχρονο. Το πρώτο στο 29’ με τον Μερέ να κάνει κοντινή προβολή για το 0-1, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ένα εξαιρετικό σουτ του Χέκτορ από τα 25 μέτρα έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα για να δώσει σημαντικό προβάδισμα στην Κολωνία.

Η Πάντερμπορν κατάφερε να μπει και πάλι στο ματς στο 73’ με τον Σρμπένι να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά (τρίτο γκολ στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές), αλλά το 1-2 έμεινε μέχρι το φινάλε, με τους γηπεδούχους να αγγίζουν την ισοφάριση στο 87’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαμπίρι που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.