Κολωνία – Φορτούνα Ντίσελντορφ 2-2

Η Φορτούνα Ντίσελντορφ προηγήθηκε με 2-0 στην έδρα της Κολωνίας κι έφτασε κοντά σε ένα «χρυσό» τρίποντο αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά και της «έκλεψαν» δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη για την παραμονή.

Η ομάδα που «καιγόταν» για τους τρεις βαθμούς στο παιχνίδι της Κολωνίας με τη Φορτούνα Ντίσελντορφ ήταν η φιλοξενούμενη που ήθελε τη νίκη για να πλησιάσει τη Μάιντζ, που βρίσκεται στη 15η θέση, στον πόντο. Η Φορτούνα ήταν αγκαλιά με το πολύτιμο τρίποντο μέχρι το 88′ αλλά κάπου εκεί μάλλον πίστεψε ότι το ματς τελείωσε και με δύο γκολ στο φινάλε, η Μάιντζ έφτασε στο 2-2.

Η Φορτούνα έκανε το 1-0 στο 41ο λεπτό όταν ο Καραμάν πάτησε περιοχή και εκτέλεσε τον Χορν. Στο δεύτερο ημίχρονο, όλο το ματς φάνηκε ότι κρίθηκε μέσα σε τρία λεπτά. Ο Ουτ έχασε πέναλτι για το 1-1 στο 59′ και στο 61′ η Φορτούνα έκανε το 2-0 με τον Τόμι.

Κι ενώ το ματς πλησίαζε στο τέλος του και πολλοί θα πίστευαν ότι έχει κριθεί, η Κολωνία πέτυχε δύο γκολ κι «έκλεψε» το βαθμό. Αρχικά στο 88′ ο Μοντέστ μείωσε σε 2-1 και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ήρθε το απόλυτο σοκ για τους φιλοξενούμενους με τον Κόρντομπα να κάνει το 2-2.