Champions League: Στην κορυφή με τριάρα η Λίβερπουλ (vids)

Η Λίβερπουλ αν και ζορίστηκε στο πρώτο ημίχρονο, κέρδισε με 3-0 την Μάριμπορ και έπιασε κορυφή στον όμιλό της, με τη Σεβίλλη να ακολουθεί από κοντά, νικώντας και αυτή με τη σειρά της με 2-1 την Σπαρτάκ Μόσχας.

Λίβερπουλ – Μάριμπορ (3-0)

Η Λίβερπουλ από την αρχή του ματς ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης. Στο πρώτο ημίχρονο είχε συντριπτική κατοχή και 13(!) τελικές από τις οποίες μόλις μια βρήκε στόχο αφού Τσάμπερλεϊν (21’), Φιρμίνο (30’) και Τσαν (33’) ήταν άστοχοι. Το 0-0 ήταν δίκαιο αποτέλεσμα, με τους «κόκκινους» να αρχίζουν να αγχώνονται.

Στο δεύτερο μέρος η ποδοσφαιρική… δικαιοσύνη απονεμήθηκε επιτέλους. Ακόμα και αν έχασε πέναλτυ ο Μίλνερ (53’), ήρθαν οι Σαλάχ (49’) με το… καλάμι και ο Τσαν (64) να κάνουν το 2-0 για την ομάδα του Κλοπ. Το κερασάκι στην  τούρτα ήρθε να βάλει στο 90’ ο Ντάνι Στάριτζ μετατρέποντας σε γκολ την πάσα του Μορένο για το τελικό 3-0.

Οι Συνθέσεις

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κάριους – Αλεξάντερ Άρνολντ, Ματίπ, Κλάβαν, Μορένο – Μίλνερ, Τσαν, Μίλνερ – Τσάμπερλεϊν, Φιρμίνο, Σαλάχ

ΜΑΡΙΜΠΟΡ: Χαντάνοβιτς – Σούλερ, Ράτσεβιτς, Μπιγιόνγκ – Μίλετς, Πίλερ, Κάμπα, Βίλερ – Ότιτς, Μεσάνοβιτς, Μπόχαρ

Δείτε τις φάσεις και τα γκολ της αναμέτρησης:

Σεβίλλη – Σπαρτάκ Μόσχας (2-1)

Στο πρώτο ημίχρονο η Σεβίλλη είχε τις καλύτερες φάσεις του παιχνιδιού με τους Μπανέγα (3’) και Νολίτο (21’) να αστοχούν. Ευτυχώς για τους Ανδαλουσιανούς ο Λενγκλέτ δεν τους… μιμήθηκε αφού έκανε το 1-0 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπανέγα στο 30’. Λίγα λεπτά αργότερα ο Φερνάντο δεν κατάφερε να σκοράρει για τους Ρώσους (34’) με το 1-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο κεφάτος Μπανέγα σκόραρε νωρίς κάνοντας το 2-0 στο 59’ με όμορφο σουτ εκτός περιοχής και όλα έδειχναν πως το ματς «κλείδωσε» για τους γηπεδούχους. Ο Μπεν Γεντέρ στο 76’ έχασε τεράστια ευκαιρία για το 3-0 και όπως συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις έγινε το 2-1 από τον Ζε Λουίς (78’). Τελικά οι Ρώσοι δεν μπόρεσαν να κάνουν τη ζημιά στους γηπεδούχους που πήραν σημαντική νίκη για την πρόκριση στη νοκ άουτ φάση του Champions League.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Ρίκο – Μερκάδο, Κιάερ, Λενγκλέ, Εσκουδέρο – Ν’Ζονζί, Μπανέγα, Πιζάρο – Σαράμπια, Μπεν Γεντέρ, Νολίτο

ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΟΣΧΑΣ: Σελίκοφ – Εστσένκο, Τασί, Ντζίκιγια, Κομπάροφ – Φερνάντο, Πάσαλιτς – Πρόμες, Γκλουσάκοφ, Μελγαρέχο – Αντριάνο.