Γκουαρδιόλα: «Αυτό που παίξαμε δεν ήταν ποδόσφαιρο»

Η ήττα από την Βασιλεία και κυρίως η απόδοση των Πολιτών, εκνεύρισαν τον Πεπ Γκουαρδιόλα, που τα έχωσε στους παίκτες του κατά τη συνέντευξη Τύπου μετά το ματς.

Ο Καταλανός αναφερόμενος στο ματς δήλωσε ικανοποιημένος από την προσπάθεια του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δεν δίστασε να ασκήσει δημόσια κριτική στους παίκτες του για όσα παρουσίασαν στο δεύτερο μέρος και οδήγησαν στην ήττα της Μάντσεστερ Σίτι εντός έδρας από τη Βασιλεία.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο κόουτς των Μπλε του Μάντσεστερ:

«Δεν είναι εύκολο να παίξεις σε μια ρεβάνς μετά από μια νίκη με 4-0 εκτός έδρας. Στο πρώτο ημίχρονο δείξαμε πως θέλαμε να κερδίσουμε, δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες και ήμασταν πολύ καλοί. Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, ήμασταν πολύ κακοί. Δεν ήμασταν επιθετικοί και ξεχάσαμε να πασάρουμε. Αυτό δεν ήταν ποδόσφαιρο!

Στα προημιτελικά οι αντίπαλοι είναι όλοι πάρα πολύ δυνατοί και οι απαιτήσεις θα είναι μεγαλύτερες. Θα πρέπει να παρουσιάσουμε την εικόνα που είχαμε στα προηγούμενα παιχνίδια και όχι σήμερα».