Μυθικό buzzer beater του Βάις με απευθείας κόρνερ και πρόκριση για τη Σλόβαν (1-2), πέρασε και η Φερεντσβάρος (5-1)

Η Σλόβαν Μπρατισλάβας πανηγύρισε μια απίστευτη νίκη πρόκρισης κόντρα στη Ντιναμό Μπατούμι (1-2), με τον Βλάντιμιρ Βάις να πετυχαίνει το... χρυσό γκολ από απευθείας κόρνερ στο 120+3'. Άνετα στον β' προκριματικό του Champions League η Φερεντσβάρος, που διέλυσε τη Σόμπολ (5-1).

Η Σλόβαν Μπρατισλάβας έφτασε σε μια ασύλληπτη πρόκριση, με τον άλλοτε εξτρέμ του Ολυμπιακού, Βλάντιμιρ Βάις, να πετυχαίνει το γκολ της ζωής του.

Ο Σλοβάκος άσος σκόραρε από απευθείας κόρνερ στο 120+3′, διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο ματς με την Ντιναμό Μπατούμι και έστειλε την ομάδα του στον β’ προκριματικό γύρο του Champions League.

Οι δύο ομάδες έμειναν… άσφαιρες στην κανονική διάρκεια και οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου ο Νταβιτασβίλι έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με γκολ στο 104′.

Η Σλόβαν όμως δεν πέταξε… λευκή πετσέτα. Αντιθέτως, ο Μπαρσεγιάν ισοφάρισε πρώτα στο 115′ και στην τελευταία φάση του αγώνα πριν το ματς πάει στα πέναλτι, ο Βάις νίκησε τον Κουπατάτζε με απευθείας εκτέλεση κόρνερ.

Την πρόκριση στον επόμενο γύρο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης πανηγύρισε εκαι η Φερεντσβάρος, αλλά με πολύ πιο άνετο τρόπο, αφού διέλυσε με 5-1 την Σομπόλ.

Μόλις στο 21′ η ουγγρική ομάδα είχε προηγηθεί με 3-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν να κάνουν ήταν να μειώσουν στο 23ο λεπτό. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα δύο τέρματα για να φτάσουν στο τελικό 5-1.