Σανκτ Πόλτεν – ΠΑΟΚ 3-0: Ήττα και αποκλεισμός από τη συνέχεια του Women’s Champions League

H γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ γνώρισε πικρή ήττα από την Σανκτ Πόλτεν και αποκλείστηκε στα προκριματικά του Champions League Γυναικών.

H πρωταθλήτρια Ελλάδος, γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ εκπροσώπησε την Ελλάδα στα προκριματικά του Champions League Γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ μετά την πρόκρισή του στον τελικό του πρώτου προκριματικού γύρου, δεν μπόρεσε να προσπεράσει το εμπόδιο της Αυστριακής Σανκτ Πόλτεν, αφού γνώρισε την ήττα με 3-0 εκτός έδρας.

Η ομάδα της Σανκτ Πόλτεν συμμετείχε απευθείας στον τελικό του προκριματικού γύρου, καθώς έχει μεγαλύτερη βαθμολογία από τον «Δικέφαλο» στην κατάταξη της UEFA.

Η υπόθεση πρόκριση έληξε από νωρίς για τις πρωταθλήτριες Ελλάδος, αφού η Μπρουντχάλερ άνοιξε το σκορ στο 14′, πριν η Μαντλ κάνει το 2-0 στο 22ο λεπτό.

Πριν το μισάωρο το σκορ ήταν ήδη στο 3-0, αφού η Λεμέσοβα διαμόρφωσε το τελικό, όπως αποδείχθηκε, σκορ στο 29′.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε χαμηλότερο ρυθμό με τις Αυστριακές να μην επιδιώκουν την επίτευξη ενός ακόμη γκολ και τις «ασπρόμαυρες» να αμύνονται αποτελεσματικά, χωρίς ωστόσο να μπορούν να μπουν στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από τη διοργάνωση.