ΠΑΟΚ : Ο Πασχαλάκης έγραψε ιστορία στην Ευρώπη

Ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης πέτυχε μια μοναδική επίδοση στην ιστορία του ΠΑΟΚ στην Ευρώπη.

Ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης έκλεψε την παράσταση στη νίκη του ΠΑΟΚ με ανατροπή με 3-2 επί της Σπαρτάκ Μόσχας. Και αυτό το κατάφερε αποκρούοντας το πέναλτι του Πρόμες στο 71’ και κρατώντας το νικηφόρο αποτέλεσμα για τον Δικέφαλο ως το τέλος.

Μέσα στο γήπεδο ξέσπασε και μετά αποθεώθηκε από τον κόσμο, ο οποίος φώναζε ρυθμικά το όνομά του.

Ο Έλληνας τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ έγραψε ιστορία με αυτήν του την απόκρουση! Όπως ανακάλυψε ο γνωστός ΠΑΟΚτσής «Ισοβίτης», ανατρέχοντας στα αρχεία του, ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης, με την πρώτη φορά που στήθηκε στα έντεκα βήματα απέναντι σε εκτελεστή πέναλτι σε ευρωπαϊκό ματς, έγινε ο πρώτος τερματοφύλακας στην ιστορία του ΠΑΟΚ που απέκρουσε πέναλτι σε ευρωπαϊκό αγώνα και δεν έφαγε γκολ, μετά από 53 χρόνια ευρωπαϊκής ιστορίας, μετά από 177 ευρωπαϊκά ματς και μετά από 25 εκτελέσεις πέναλτι εναντίον μας σε αγώνες ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Ο μόνος που έμεινε στην προσπάθεια ήταν ο Ντάριο Κρέσιτς, πάλι κόντρα σε ρωσική ομάδα, αλλά το έφαγε από το ριμπάουντ της απόκρουσης στο πέναλτι του Βάγκνερ Λοβ, από τον Σεργκέι Ιγκνασέβιτς της ΤΣΣΚΑ στο 1-1 των δύο ομάδων στη Μόσχα, το οποίο σήμανε αποκλεισμό του Δικέφαλου καθώς είχε χάσει με 0-1 στην Τούμπα.

Αναλυτικά τα πέναλτι που εκτελέστηκαν εναντίον του ΠΑΟΚ σε ευρωπαϊκά ματς ήταν τα εξής (σε παρένθεση είναι ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, μετά ο αντίπαλος εκτελεστής και τέλος η κατάληξη του πέναλτι):

1. 13/03/74 Milan-ΠΑΟΚ 3-0

79′ (Σάββας Χατζηιωάννου) Gianni Rivera > Δοκάρι

2. 01/10/75 Barcelona-ΠΑΟΚ 6-1

59′ (Mladen Furtula) Johan Neeskens > Γκολ

3. 01/10/75 Barcelona-ΠΑΟΚ 6-1

23′ (Mladen Furtula) Johan Neeskens > Γκολ

4. 29/09/82 Sochaux-ΠΑΟΚ 2-1

90′ (Mladen Furtula) Philippe Anziani > Γκολ

5. 14/09/83 Lokomotiv Plovdiv-ΠΑΟΚ 1-2

72′ (Mladen Furtula) Ayan Sadakov > Γκολ

6. 07/09/88 Napoli-ΠΑΟΚ 1-0

59′ (Γιάννης Γκιτσιούδης) Diego Maradona > Γκολ

7. 28/09/00 Beitar Jerusalem-ΠΑΟΚ 3-3

52′ (Κυριάκος Τοχούρογλου) Yossi Abukasis > Γκολ

8. 06/12/01 Eindhoven-ΠΑΟΚ 4-1

92′ (Κυριάκος Τοχούρογλου) Mark van Bommel > Γκολ

9. 31/10/02 ΠΑΟΚ-Grasshoppers 2-1

64′ (Κυριάκος Τοχούρογλου) Richard Núñez > Γκολ

10. 06/11/03 ΠΑΟΚ-Debrecen 1-1

25′ (Ηλίας Ατματσίδης) László Éger > Δοκάρι, γκολ στο ριμπάουντ

11. 20/10/05 Shakhtar Donetsk-ΠΑΟΚ 1-0

68′ (Daniel Fernandes) Brandão > Γκολ

12. 24/11/05 ΠΑΟΚ- Stuttgart 1-2

91′ (Daniel Fernandes) Danijel Ljuboja > Γκολ

13. 22/02/11 CSKA Moscow-ΠΑΟΚ 1-1

80′ (Dario Krešić) Vágner Love > Απόκρουση, γκολ στο ριμπάουντ

14. 25/08/11 Karpaty Lviv-ΠΑΟΚ 1-1

45′ (Dario Krešić) Lucas Pérez > Γκολ

15. 30/11/11 Tottenham Hotspur-ΠΑΟΚ 1-2

38′ (Κώστας Χαλκιάς) Luka Modrić > Γκολ

16. 23/02/12 ΠΑΟΚ- Udinese 0-3

51′ (Dario Krešić) Maurizio Domizzi > Γκολ

17. 30/07/13 ΠΑΟΚ-Metalist Kharkiv 0-2

72′ (Jacobo) Marko Dević > Γκολ

18. 19/09/13 ΠΑΟΚ-Shakhter Karagandy 2-1

50′ (Jacobo) Roger Cañas > Γκολ

19. 12/12/13 ΠΑΟΚ-Alkmaar 2-2

71′ (Παναγιώτης Γλύκος) Donny Gorter > Γκολ

20. 27/02/14 Benfica-ΠΑΟΚ 3-0

78′ (Παναγιώτης Γλύκος) Lima > Γκολ

21. 06/08/15 Spartak Trnava-ΠΑΟΚ 1-1

35′ (Robin Olsen) Erik Sabo > Γκολ

22. 05/11/15 Krasnodar-ΠΑΟΚ 2-1

67′ (Παναγιώτης Γλύκος) Joãozinho > Γκολ

23. 03/08/16 ΠΑΟΚ-Ajax 1-2

45′ (Παναγιώτης Γλύκος) Davy Klaassen > Γκολ

24. 17/08/17 ΠΑΟΚ-Östersunds FK 3-1

21′ (Rodrigo Rey) Brwa Nouri > Γκολ

25. 08/08/18 ΠΑΟΚ- Spartak Moscow 3-2

71’ (Αλέξανδρος Πασχαλάκης) Quincy Promes > Απόκρουση