Διπλό πρόκρισης για ΑΠΟΕΛ, επική ανατροπή για Αϊντχόφεν

Ο ΑΠΟΕΛ τα… χρειάστηκε αλλά επικράτησε εκτός έδρας της Σουτιέσκα Νίκσιτς με 1-0 παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης. Τρομερή ανατροπή στις καθυστερήσεις για Αϊντχόφεν, 3-2 την Βασιλεία.

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε της Σουτιέσκα Νίκσιτς στο Μαυροβούνιο με 1-0 για τον Β’ προκριματικό του Champions League και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Η κυπριακή ομάδα δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, ωστόσο κατάφερε να βρει το γκολ που χρειαζόταν, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τόμας Ντε Βιντσέντι στο 42ο λεπτό. Μοιραίος ο Νίκολιτς για τους γηπεδούχους καθώς αστόχησε από τα 11 μέτρα στο 69’.

Φοβερή ανατροπή για την Αϊντχόφεν που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-2 στην έδρα της από την Βασιλεία λίγο πριν το τέλος, χάρη σε γκολ του Λάμερς στο 89’ και του Μάλεν στο 90+3’ έφτασε στη νίκη και πήρε ισχνό προβάδισμα πρόκρισης.