Διπλό της Λειψίας επί της Αγίας Πετρούπολης

Τις βάσεις για την πρόκριση στους «16» του Champions League έθεσε η Λειψία, η οποία επικράτησε 2-0 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης εκτός έδρας.

Με 9 βαθμούς σε 4 παιχνίδια, η Λειψία απέχει ελάχιστα από την πρόκριση στους «16» του Champions League. Η γερμανική ομάδα επικράτησε για δεύτερη φορά της επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, αυτή τη φορά με 2-0 στη Ρωσία και χρειάζεται άλλη μία νίκη για να περάσει στην επόμενη φάση.

Η Λειψία προηγήθηκε 1-0 με συρτό σουτ του Ντέμε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ενώ διπλασίασε τα τέρματα της στο 63’ με τον Ζάμπιτζερ, ο οποίος σκόραρε με πλασέ στην αντεπίθεση.

Ζενίτ: Κερζάκοφ, Ντάγκλας, Οσόριο, Μπάριος, Ιβάνοβιτς (70’ Ντριούσι), Αζμούν, Σμολνίκοφ (46’ Καραβάεφ), Ερόκχιμ (85’ Κουζάεφ), Ντζούμπα, Οζντόεφ, Ράκιτσ’κι.

Λειψία: Γκουλάσκι, Ουπαμεκάνο, Σάμπιτζερ, Πούλσεν, Φόρσμπεργκ (76’ Χαϊντάρα), Κλόστερμαν, Νκούνκου (61’ Βέρνερ), Μουκέλε, Χάλστενμπεργκ (46’ Καμπλ), Λάιμερ, Ντέμε