Ντεσάμπ στο ημίχρονο με το Γιβραλτάρ: «Μη σταματήσετε!» (vid)

Ο Ντιντιέ Ντεσάμπ δεν είχε καμία διάθεση να δείξει… έλεος στο Γιβραλτάρ, στην αναμέτρηση της Γαλλίας, κάτι που έκανε ξεκάθαρο στο ημιχρόνο.

Λίγες ημέρες πριν την αναμέτρηση με την Εθνική μας ομάδα (21/11), οι «τρικολόρ» δεν έδειξαν κανέναν οίκτο απέναντι στο Γιβραλτάρ με το κοντέρ να γράφει… 14-0 στην μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της Γαλλίας.

Το σκορ στο ημίχρονο του παιχνιδιού ήταν στο 7-0. Ωστόσο, ο Ντιντιέ Ντεσάν δεν είχε διάθεση να ζητήσει από τους ποδοσφαιριστές του να… χαλαρώσουν.

Γι’ αυτό και κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας, τους εξέφρασε την επιθυμία του να σπάσουν το ρεκόρ στα προκριματικά του EURO, λέγοντάς τους χαρακτηριστικά «μη σταματήσετε».

Στην επανάληψη οι «τρικολόρ» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με τα γκολ των Αντριάν Ραμπιό, Κομάν, Ουσμάν Ντεμπελέ, Εμπαπέ και Ολιβιέ Ζιρού, να διαμορφώνουν το ιστορικό 14-0.

Η δεύτερη μεγαλύτερη νίκη ήταν το μακρινό 1996 όταν και είχαν… σκορπίσει με 10-0 το Αζερμπαϊτζάν.