Δεν τα κατάφερε το Μεξικό του Πινέδα: Ήττα με 2-0 από τις ΗΠΑ στον τελικό του Nations League της CONCACAF (vids)

Ο άσος της ΑΕΚ πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο - Έβδομο σερί παιχνίδι που το Μεξικό δεν κερδίζει τις ΗΠΑ, το μεγαλύτερο στην ιστορία των αγώνων μεταξύ των δύο ομάδων.

Τα ξημερώματα της 25ης Μαρτίου Μεξικό και ΗΠΑ διασταύρωσαν τα ξίφη τους στον τελικό του Nations League της CONCACAF.

Το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε θριαμβευτές του Αμερικανούς με 2-0 με το σύνολο του Γκρεγκ Μπερχάλτερ έτσι να κάνει το 3/3 στον θεσμό.

Όσον αφορά τον Ορμπελίν Πινέδα ο άσος της ΑΕΚ πέρασε ως αλλαγή στο 65ο λεπτό λίγα λεπτά αφότου η ομάδα του είχε δεχθεί και το δεύτερο τέρμα.

Με την εμφάνιση αυτή ο 28χρονος επιθετικός μέσος της Ένωσης έφτασε τις 65 με το εθνόσημο με το οποίο έχει καταφέρει να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα εννέα φορές.

Τα γκολ των νικητών σημείωσαν οι Άνταμς (43′) και Ρέινα (63′).

Τέλος αξίζει να σημειωθεί πως ήταν το έβδομο σερί παιχνίδι που το Μεξικό δεν κερδίζει τις ΗΠΑ, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία των αναμετρήσεων μεταξύ των δύο ομάδων.