Καζακστάν – Φινλανδία 0-1: «Διπλό» πρωτιάς

Με γκολ του Άντμαν στο 78’, η Φινλανδία πήρε με 1-0 το ντέρμπι κορυφής του 8ου ομίλου των προκριματικών του Euro 2024 κόντρα στο Καζακστάν εκτός έδρας.

Η Φινλανδία ήταν η νικήτρια του ντέρμπι κορυφής του 8ου ομίλου των προκριματικών του Euro 2024, καθώς «απέδρασε» με 1-0 από την έδρα του Καζακστάν και έμεινε μόνη στην 1η θέση.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στο 78ο λεπτό, με τον Άντμαν να τελειώνει ιδανικά τη φάση μέσα από την περιοχή μετά από εξαιρετική συνεργασία του Καμαρά με τον Κάλμαν.

Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχουν στα λεπτά που απέμεναν για την λήξη, η ισοφάριση δεν ήρθε, έτσι οι Φινλανδοί ξέφυγαν στο +3 φτάνοντας τους δώδεκα βαθμούς.

Το πρόγραμμα του 8ου ομίλου συνεχίζεται στις 21:45 με δύο αναμετρήσεις, Δανία-Σαν Μαρίνο και Σλοβενία-Βόρεια Ιρλανδία, με τους γηπεδούχους να μπορούν με νίκες να ξεπεράσουν το Καζακστάν στη 2η θέση.