Με το ζόρι την Αμπερντίν η Άιντραχτ (2-1) – Απίθανο κάζο της Άλκμααρ (4-3)

Με νίκη ξεκίνησε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης στον όμιλο του ΠΑΟΚ καθώς επικράτησε δύσκολα με 2-1 της Αμπερντίν. Όλα τα αποτελέσματα του Conference League.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Conference League η Άιντραχτ Φρανκφούρτης που επικράτησε δύσκολα με 2-1 της Αμπερντίν.

Μόλις στο 11ο λεπτό οι «Αετοί» έκαναν το 1-0 με πέναλτι του Μαρμούς και στο 22′ οι Σκωτσέζοι ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Πολβάρα. Τελικά η Άιντραχτ πήρε τη νίκη με κεφαλιά του Κοχ στο 61′ και πήρε προβάδισμα στον όμιλο μαζί με τον ΠΑΟΚ.

Η βαθμολογία του ομίλου:

1. ΠΑΟΚ 3 3-2
2. Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 3 2-1
3. Ελσίνσκι 0 2-3
3. Αμπερντίν 0 1-2

Το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής (5/10)

ΠΑΟΚ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης
Αμπερντίν – Ελσίνκι

Μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία των ευρωπαϊκών κυπέλλων και σίγουρα η μεγαλύτερη στο θεσμό του Europa Conference League σημειώθηκε απόψε στο Μόσταρ της Βοσνίας.

Η τοπική Ζρίνσκι νίκησε 4-3 την Άλκμααρ, η οποία προηγήθηκε 3-0 στο ημίχρονο! Όμως η είσοδος στην ανάπαυλα του Ζβόνιμιρ Κόζουλι αποδείχθηκε καθοριστική αφού ο 30χρονος επιθετικός μείωσε στο ξεκίνημα (46΄) και πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 81΄.

Βασικός με την ΑΖ 67 ήταν ο Βαγγέλης Παυλίδης, είχε και ασίστ σε ένα από τα γκολ της ομάδας του. Στον ίδιο όμιλο (5ος) η Λέγκια Βαρσοβίας νίκησε 3-2 την Άστον Βίλα στην πολωνική πρωτεύουσα, με πρωταγωνιστή το νεαρό Αλβανό Έρνεστ Μούτσι που σκόραρε δύο φορές.

Τέλος, στον όμιλο του ΠΑΟΚ (7ος) η Άιντραχτ επικράτησε δύσκολα 2-1 της Αμπερντίν, ενώ στο τελευταίο γκρουπ (8ο) η Λουντογκόρετς «καθάρισε» αποκλειστικά στο β΄ ημίχρονο το ματς με τη Σπάρτακ Τρνάβα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League: