Με το… 1,5 πόδι στην επόμενη φάση Φενέρμπαχτσε και Μάλμε

Φενέρμπαχτσε και Μάλμε επικράτησαν με σκορ 3-0 των Σλοβάτσκο και Ντουντελάνζ και ουσιαστικά «σφράγισαν» την πρόκρισή τους στα play offs του Europa League

Δύο γκολ στο πρώτο μέρος από τους Μορ και Λίνκολν κι άλλο ένα από τον Βραζιλιάνο προς το φινάλε του αγώνα, ήταν αρκετά για τη Φενέρμπαχτσε προκειμένου να νικήσει με 3-0 τη Σλοβάτσκο και να πάρει ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στα playoffs του Europa League, όπου περιμένει τον νικητή του ζευγαριού η Αούστρια Βιέννης. Οι Τσέχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Χόφμαν στο 48′ με δεύτερη κίτρινη.

Την ίδια ώρα η Μάλμε τα βρήκε… σκούρα για ένα ημίχρονο απέναντι στην Ντουντελάνζ από το Λουξεμβούργο. Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες μόλις στο 31ο λεπτό (δεύτερη κίτρινη του Μόρεν), οι Σουηδοί άργησαν να σκοράρουν (έχασαν πέναλτι με τον Μπέργκετ στο 48′), ωστόσο βρήκαν τα γκολ… πρόκρισης που έψαχναν από τους Τέλιν (54′), Τοϊβόνεν (81′) και Μπιρμάνσεβιτς (85′).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων του 3ου προκριματικού γύρου του Europa League:

ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)-Παρτιζάν (Σερβία) 2-1 (34΄ Γκαρσία, 70΄ Μιλίτσεβιτς - 18΄ Μενινγκ)

Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)-Σλοβάτσκο (Τσεχία)  3-0 (17΄ Μορ, 45΄+2, 81΄ Λίνκολν)

Μάλμε (Σουηδία)-Ντούντελανζ (Λουξεμβούργο)  3-0 (54΄ Τέλιν, 81΄ Τοϊβόνεν, 85΄ Μπιρμάνσεβιτς)

Μάριμπορ (Σλοβενία)-Ελσίνκι (Φινλανδία)  0-2 (47′ Μπράουν, 64′ Ραντούλοβιτς)
Λίνφιλντ (Β. Ιρλανδία)-Ζυρίχη (Ελβετία)   21:45
Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)-Σκούπι (Βόρεια Μακεδονία)   22:00
Ολυμπιακός (Ελλάδα)-Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)   22:00

Τα ζευγάρια των play off του Europa League:

Ντνίπρο (Ουκρανία) – ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) ή Παρτιζάν (Σερβία)
Γάνδη (Βέλγιο) – Ομόνοια (Κύπρος)
Αούστρια Βιέννης (Αυστρία) – Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) ή Σλοβάτσκο (Τσεχία)
Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία) ή Ζυρίχη (Ελβετία) – Χαρτς (Σκωτία)
Μάριμπορ (Σλοβενία) ή Ελσίνκι (Φινλανδία) – Σίλκεμποργκ (Δανία)
Μάλμε (Σουηδία) ή Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) – Σίβασπορ (Τουρκία)
Ηττημένος του Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν)/Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) – Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) ή Σκούπι (Βόρεια Μακεδονία)
Ηττημένος του Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)/Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ) ή Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)
Ηττημένος του Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)/Πιούνικ (Αρμενία) – Ηττημένος του Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία)/Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)
Ηττημένος του Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)/Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) – Ηττημένος του Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)/Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία)

*Οι πρώτες αναμετρήσεις διεξάγονται στις 18 Αυγούστου και οι αγώνες ρεβάνς είναι προγραμματισμένοι στις 25 Αυγούστου.