Βαθμολογία UEFA: Έπεσε στη 18η θέση η Ελλάδα

Ο Ολυμπιακός έφυγε με ήττα (2-1) από την έδρα της Ναντ για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Europa League και η Ελλάδα έχασε τη θέση της από την Κροατία στη βαθμολογία της UEFA.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε (2-1) από τη Ναντ στη Γαλλία στην πρεμιέρα του έβδομου ομίλου του Europa League. Οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 32’, ισοφάρισαν στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και η Ναντ πήρε τη νίκη με τέρμα του Γκεσάν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μετά και την ήττα των Ερυθρολεύκων, η Ελλάδα έχασε μία θέση στη βαθμολογία της UEFA, υποχωρώντας στη 18η, την ώρα που η Κροατία (με μία ομάδα στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις) να ξεπερνάει τη χώρα μας.

Παράλληλα, τρεις χώρες βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής: Δανία (με 3 ομάδες), Τουρκία (με 4 ομάδες) και Κύπρος (με 3 ομάδες).