Λουντογκόρετς – Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-3

Επική ανατροπή της Μπάγερ Λεβερκούζεν κόντρα στην Λουντογκόρετς και νίκη με 3-2 στη Βουλγαρία. Ήττα για την ΑΕΚ Λάρνακας κόντρα στη Ζυρίχη με γκολ από το σημείο του πέναλτι

Η Λουντογκόρετς κατάφερε να προηγηθεί 2-0 κόντρα στην Μπάγερ Λεβερκούζεν με τους Γερμανούς να ανατρέπουν το σκορ και να φεύγουν με μια πολύτιμη νίκη από τη Βουλγαρία. Πιο αναλυτικά, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κεσέρου. Στο 31′ οι Βάντερσον – Μαρσελίνιο συνδυάστηκαν άψογα με τον τελευταίο να κάνει το 2-0 με κοντινό πλασέ. Επτά λεπτά αργότερα όμως ο Χάβερτς μείωσε σε 2-1 και ξανα έβαλε την Λεβερκούζεν στο παιχνίδι.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πιο σοβαροί και αποφασισμένοι. Στο 63′ ο Τελέν έκανε το 2-2 μετά από ασταθή απόκρουση του κίπερ των γηπεδούχων και όλα ξεκίνησαν από το μηδέν. Στο 69′ μάλιστα ήρθε και η μεγάλη ανατροπή. Ο Χάβερτς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ισοφάριση με τον Νεντιάκοφ να σημαδεύει δοκάρι στο 75′. Όμως τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι.

ΑΕΚ Λάρνακας – Ζυρίχη 0-1

Ο Οντέι δεν βρήκε στόχο στο 15′ και το 22′. Ούτε η ΑΕΚ Λάρνακας κατάφερε να σκοράρει παρά τις ευκαιρίες των Σίλβα και Γιάννου και χωρίς μεγάλες ευκαιρίες στο ματς, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 0-0. Στην επανάληψη, η Ζυρίχη κέρδισε πέναλτι μετά το χέρι του Μοίσοφ και ο Κολόλι που ανέλαβε την εκτέλεση δεν λάθεψε από τα 11 βήματα. Στο 84′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, αριθμητικό μειονέκτημα που δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί η κυπριακή ομάδα με το 0-1 να παραμένει ως το τέλος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στα παιχνίδια των 22:00