Μπλε καταιγίδα: 4-1 η Τσέλσι (vid)

Ασταμάτητοι οι Μπλε του Λονδίνου, καθάρισαν την πρόκριση σε 17 λεπτά με τα γκολ των Πέδρο και Ζιρού και το αυτογκόλ του Ντέλι. Οι Τσέχοι μείωσαν προς στιγμήν, όμως ο Πέδρο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1!

Καμία διάθεση για παιχνίδια η Τσέλσι στο εντός έδρας παιχνίδι με την Σλάβια Πράγας για την πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League.

Η ομάδα του Σάρι άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό, ο Ντέλι με αυτογκόλ πέντε λεπτά αργότερα έκανε το 2-0 και στο 17′ ο Ζιρού προ κενής εστίας διαμόρφωσε το 3-0 που ουσιαστικά στέλνει από πολύ νωρίς στο παιχνίδι του Άγγλους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης!

Στο 17′ ο Καντέ με μακρινή πάσα, βρήκε τον Πέδρο αυτός αποφάσισε να σιγουρέψει το γκολ δίνοντας πάσα στον Ζιρού που βρισκόταν στο σημείο του πέναλτι, κι εκείνος ουσιαστικά προ κενής εστίας ανέβασε «έγραψε» το 3-0!

Στο 25′ η Σλάβια μείωσε με την κεφαλιά του Σούτσεκ, μετά από εκτέλεση κόρνερ (3-1), όμως στην επόμενη ακριβώς φάση μετά από μόλις 63» (στο 27′) ο Ζιρού έκανε το πλάσε, ο Κόλαρ απομάκρυνε προς στιγμή, η μπάλα έφτασε στον Πέδρο που πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1!