Τουρκία: Πρωταθλήτρια η Μπασάκσεχιρ

Μετά το 1-0 επί της Καϊσερίσπορ με γκολ του Τεκντεμίρ η ομάδα της Κωνσταντινούπολης στέφθηκε πρόωρα πρωταθλήτρια.

Μία στροφή πριν την ολοκλήρωση της τουρκικής Super Lig, η Μπασάκσεχιρ στέφθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της πρωταθλήτρια.

Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης υπερασπίστηκε την έδρα της με 1-0, απέναντι στην Καϊσερίσπορ, για την 33η αγωνιστική, ξεφεύγοντας με +4 στην κορυφή της κατάταξης από τη διώκτρια της Τραμπζονσπόρ (σ.σ. ηττήθηκε 4-3 εντός έδρας από την Κονιασπόρ). Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ο Μαχμούτ Τεκντεμίρ, ο οποίος βρήκε δίχτυα στο 19ο λεπτό.

Τις δέκα ισοπαλίες συμπλήρωσε η έκτη της κατάταξης, Αλανιασπόρ, η οποία έμεινε στο 0-0 στην έδρα της, απέναντι στην Ντενίζλισπορ. Βασικοί για τους γηπεδούχους σε όλο το 90λεπτο οι Γιώργος Τζαβέλας, Τάσος Μπακασέτας και Μανώλης Σιώπης.