Κλαμπ Μπριζ – Σαρλερουά 5-1

Η Κλαμπ Μπριζ, διέλυσε τη Σαρλερουά με το ευρύ 5-1, πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Βελγίου και τώρα θα αντιμετωπίσει τη Σταντάρ Λιέγης σε ένα κλασικό ντέρμπι του βελγικού ποδοσφαίρου.

Το ματς τελείωσε πολύ νωρίς καθώς οι γηπεδούχοι ήταν πραγματικά σαρωτικοί. Χαρακτηριστικό είναι ότι μέχρι το ημίωρο του αγώνα το σκορ είχε φτάσει ήδη στο 3-0!

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Ο Βανάκεν άνοιξε το σκορ στο 11’ με τον Μέχελε να τον μιμείται σε δύο περιπτώσεις για το 3-0 (11’ και 22’). Η Σαρλερουά έκανε το… λάθος να αντιδράσει με τον Γκανγκά να κάνει το 2-1 στο 24’. Τελικά το σκορ ημιχρόνου διαμόρφωσε ο, Γουέσλεϊ στο 35’ που έκανε το 4-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία, με τους γηπεδούχους να βάζουν ένα ακόμα γκολ για το τελικό και θριαμβευτικό 5-1. Τώρα στη φάση των ημιτελικών περιμένει η Σταντάρ Λιέγης που με τη σειρά της απέκλεισε με 3-2 την Οστάνδη, για ένα κλασικό ντέρμπι του βελγικού ποδοσφαίρου.