Λεγανές – Σεβίλλη 1-1

Με γκολ του Ελληνα αμυντικού, η Λεγανές διατήρησε τις ελπίδες πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας.

Ισόπαλη με σκορ 1-1 αναδείχθηκε στην έδρα της η Λεγανές με τη Σεββίλη, στο πρώτο μεταξύ του παιχνίδι για τα ημιτελικά του ισπανικού Κυπέλλου. Βεβαίως οι σεβιγάννοι έχουν προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του δεύτερου ματς στο Σάντσεθ Πιθουχαν στις 7 Φεβρουαρίου, ωστόσο η Λεγανές έμεινε ζωντανή χάρη στο γκολ του Δημήτρη Σιόβα.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 21ο λεπτό χάρη στον Μουριέλ, ωστόσο ο Ελληνας διεθνής αμυντικός έκανε το 1-1 στο 56ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σιόβας νίκησε με κεφαλιά τόσο τους αμυντικούς όσο και τον τερματοφύλακα της Σεββίλλης, με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος του ματς.

Στον άλλο ημιτελικό, που διεξάγεται την Πέμπτη (1/2) η Μπαρτσελόνα φιλοξενεί τη Βαλένθια.