Άρσεναλ – Νιούκαστλ 2-0

Η Άρσεναλ με γκολ των Σμιθ Ρόου (109') και Ομπαμεγιάνγκ (117') νίκησε 2-0 τη Νιούκαστλ στην παράταση και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Άρσεναλ κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Νιούκαστλ, έστω και με τη βοήθεια της παράτασης!

Μετά από 120 λεπτά αγώνα λοιπόν, οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν 2-0 της Νιούκαστλ, προκρίθηκαν στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας και συνεχίζουν την πορεία τους στο FA Cup με στόχο να υπερασπιστούν τον περσινό τους τίτλο στη διοργάνωση.

Σκόρερ για την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα οι Σμιθ Ρόου και Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ στο 109′ και το 117′ αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά σε καμία περίπτωση δεν κατάφεραν να σκοράρουν στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης. Στο 90+3′, σε μία κομβική στιγμή του αγώνα, ο διαιτητής απέβαλε τον Σμιθ Ρόου, ωστόσο έπειτα από χρήση του VAR πήρε πίσω αυτή του την απόφαση.

Και ο παίκτης που δεν αποβλήθηκε τελικά, άνοιξε το σκορ στο 109′! Ναι, ο Σμιθ Ρόου! Με ένα ωραίο διαγώνιο σουτ από τα δεξιά έκανε το 1-0, ανοίγοντας τον δρόμο της πρόκρισης στην Άρσεναλ. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Ομπαμεγιάνγκ στο 117′ με πλασέ εξ επαφής.