Πρόκριση με ήρωα Ιχεανάτσο η Λέστερ (1-0) – Στους «8» του Κυπέλλου και η Σέφιλντ

Με γκολ του Ιχεανάτσο στις καθυστερήσεις η Λέστερ νίκησε 1-0 τη Μπράιτον και προκρίθηκε στα προημιτελικά του FA Cup - Στους «8» και η Σέφιλντ που επικράτησε της Μπρίστολ με το ίδιο σκορ.

Λύτρωση στο τέλος για τη Λέστερ, που νίκησε με σκορ 1-0 την Μπράιτον και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιχεανάτσο.

Ο Νιγηριανός σέντερ φορ κατάφερε να σημειώσει το… χρυσό γκολ της αναμέτρησης στις καθυστερήσεις του ματς (90+4’) με κεφαλιά από κοντά, στέλνοντας την ομάδα του στα προημιτελικά.

Σέφιλντ Γιουν.-Μπρίστολ Σίτι 1-0

Πρόκριση από τη βούλα του πέναλτι για τη Σέφιλντ που επικράτησε με σκορ 1-0 της Μπρίστολ Σίτι τσεκάροντας και εκείνη με τη σειρά της το εισιτήριο για την επόμενη φάση του FA Cup.

Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Σαρπ με εύστοχη εκτέλεση από τα έντεκα βήματα, σε μια φάση που η Μπρίστολ έχασε τον Μόουσον με κόκκινη κάρτα, με τους φιλοξενούμενους να βάζουν πλώρη για τους «8».