Πέρασε «αέρα» στους «16» του Κυπέλλου η Παρί (3-0)

Η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε με σκορ 3-0 τη Μπρεστ και βρέθηκε στους «16» του Κυπέλλου Γαλλίας.

Άνετη πρόκριση για την Παρί Σεν Ζερμέν στους «16» του Κυπέλλου Γαλλίας, που πέρασε με σκορ 3-0 από την έδρα της Μπρεστ, και συνεχίζει ακάθεκτη της πορεία της προς την κατάκτηση ενός ακόμα τίτλου.

Πρωταγωνιστής για το σύνολο του Μουρίτσο Ποτσετίνο ήταν για ακόμη μία φορά ο Κιλιάν Εμπαπέ, με τον Γάλλο επιθετικό να σκοράρει δις και να κάνει πιο εύκολο το έργο της ομάδας, αλλά και των συμπαικτών του.

Στο 9ο λεπτό ο Εμπαπέ πήρε την μπάλα από το κέντρο, έκανε απίθανη κούρσα και με ένα τρομερό κεραυνό που εξαπέλυσε έξω από τη μεγάλη περιοχή έγραψε το 0-1 για τους Παριζιάνους.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 44’ ο Ντράξλερ έκανε φοβερή ενέργεια, άφησε στον Σαράμπια με τον Ισπανό να σουτάρει μέσα από την περιοχή και να γράφει το 2-0.

Στο 73ο λεπτό και πάλι ο Γάλλος σούπερ σταρ σκόραρε εξ επαφής με το στήθος για το 0-3, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Παρί και κλειδώνοντας με εκκωφαντικό τρόπο την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.